Facebook reklam gelirlerinde inanılmaz bir yükseliş yakaladı

Senenin ikinci çeyreğinde etken kullanıcı sayısını 1.11 milyardan 1.15 milyara yükselten Facebook’un günlük etken kullanıcı sayısı 665 milyondan 669 milyona ve aylık etken kullanıcı sayısı 751 milyondan 819 milyona çıktı kısaca daha çok kullanıcı Facebook ortamında zamanlarını geçiriyor. Gelişmede görevi olansa Asya ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler. Yükselmeye paralel olarak mobil kullanıcı sayısında da ilerleme var. Elde edilmiş hasılat ise yüzde 53 yükseliş ile 1.81 milyar dolar.

Facebook’un duyuru etmiş olduğu bu hasılat tutanağına nazaran mobil taraftaki ilerleme beklenenden oldukça daha yüksek. Toplumsal ağ devinden gelen açıklamaya nazaran aynı kuşakta elde edilmiş 1.5 milyar dolardan yüksek reklam hasılatının yüzde 41′i mobilden geldi. En derin araştırmacılar bile Facebook reklam gelirlerinin en çok üçte birinin mobilden gelebileceği varsayılıyordu. Facebook iyi mi oldu da mobilden bu aşama fazla bir gelir elde edebildi? 1 yaşına giren Facebook mobil gelir sistemi, masaüstü versiyon yahut ödemeli yöntemden oldukça daha değişik.

facebook gelir modeli
feysbuk gelir modeli
Daha Fazlası


1 22

Devamlı geliştirilen mobil uygulamalarla linkleri meydana getiren ve lüzumlu adımları atan Facebook, reklam hedefi ve mobil reklam bölümlerinde süratli ilerleme yakaladı. Facebook yönetimine mobil reklamla alakalı ilerlemenin sebebi sorulduğunda talebin son aşama yüksek olduğu açıklaması geliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e gore şirketin daha iyi mobil uygulamalar geliştirmek için yürüttüğü emekler meyve vermeye başladı.

facebook

Haberler alanına eklenen reklamlardan fazlaca memnun olan şirket kullananların tepkisinden memnun oldular. Bu aşamadan sonrasında oldukça daha çok istek olması umut ediliyor. Tahmini varsayılan içeriğin yüzde 5′i reklam olarak kullananların karşısına geçmeye başlamış olacak. 819 milyon kullanıcı her ay mobil yolla Facebook’u denetim ediyor. Her gün mobil erişim kullanıcılar ise 500 milyonu aştı. Basit bir Facebook kullanıcısı günde 30 dakikasını siteye ayırıyor. Facebook’un reklamları daha yüksek miktarda kendine çekmesi kaçınılmaz. Facebook’un gelişmesinde rol oynayan bir öteki faktörse kullanıcı sayısı 130 milyona ulaşan Instagram uygulaması.

İstatistik Kaynağı: Statista

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri