Çinde nihayet 13 yıllık konsol yasağı bitmek üzere

Sony, Nintendo ve Microsoft gibi devlerin satış rekorları kıran oyun konsolları Çin’de üretiliyor ama bu ülkede 13 yıldır oyun konsolu satışı yasak. Ailelerden gelen şikayetleri değerlendiren yetkililer gençleri korumak için bu kararı almıştı ama PC ve diğer ortamlardaki oyun deneyimini engelleyemedikleri ortada. Bunun yanısıra popüler oyunlara destek veren markasız taşınabilir oyun konsolların satışı yapılıyor. Kağıt üstündeki bu yasak kısa süre sonra ortadan kalkabilir.

çinde 13 yıllık yasak
çinde 13 yıllık yasak
Daha Fazlası


1 127

Çin’in amacı Şangay Serbest Ticaret bölgesi stratejisini genele yaymak ve ülke ekonomisini diğer ülkelere açmak. Bunun yanısra birlikte Çin’de faaliyet göstermek isteyen konsol üreticileri bazı şartları kabul etmek zorunda. Satılacak cihazlar, Çin’de serbest ticaret bölgesinde üretilmiş olacak, oyunlar için Çin kültür bakanlığından onaylanması zorunlu olucak. Amaçlanan oyun içeriğinin çok politik,vahşi ya da gençler için sakıncalı olmasını engellemek.

Aslında meraklılar karaborsa aracılığıyla oyun konsollarının orijinallerini temin edebiliyor fakat ne fiyat, ne de garanti konusunda netlik sağlanamıyor. Ocak ayından itibaren bu mesele görüşülüyor ve yedi ayrı bakanlık incelemeler yapıyor. Bunların tümü sakıncası değildir onayı verdiğinde yasak kalkacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri