3D yazıcılar ile çalışan ürünler yapabilirsiniz

3D yazıcılar ile çalışan ürünler yapabilirsiniz

Daha Fazlası


1 85

3D Yazıcı, teknolojinin son gözdesi ve son oyuncaklarımızdan. 3D yazıcılar matbaa’ya bunun yanı sıra oyuncak üretimine bile belki de yeni şeyler kazandırabilecek teknolojide bir araç diyebiliriz.

3D Yazıcıların fiyatı nedeniyle sadece laboratuvarlarda kullanılabilen bu teknolojiye, fiyat bakımından düşmesiyle artık bu işe merak saran insanlar da kullanabiliyor. Piyasa değeri 180.000 € gibi bir rakam olan bu yazıcıların, fiyatı nedeniyle her kullanıcının kullanmasını bekleyemiyoruz.Bu yazıcının çalışma mantığı ise Lazer sinterleme / eritme ya da stereolitografi yönteminden geliyor. Bu yöntemi kullanan yazıcılar, mikrometre kalınlığındaki seramik yada metal tozu katmanlarını birleştiriyor, bunun yanı sırada lazer ışınlarıyla sıvı plastiği sertleştiriyor ve ortaya objeyi çıkartıyorlar.

Yine de bu teknolojiyi kullanmak isteyen kullanıcılar için daha çekici bir yöntem olan[highlight] FDM (Fused Deposition Modeling) tekniği;[/highlight] Plastik şerit, aynı silikon tabancasındaki’ne benzer, eritici kafaya itiliyor ve gaz halinde püsküren plastik madde anında katılaşarak katmanları oluşturuyor. Buna rağmen, minimum 100 mikron inceliğine inebiliyorlar. 3B yazıcıların sayısı her geçen zaman daha çok artıyor, çoğu şirket 3D yazıcı çıkartmaya başlıyor ve bu sebeple fiyatlar düimeye başladı. Her alanda olduğu gibi bu alanda da aktif olan Çin baskılı yazıcıların fiyatı ise 300 euro kadar.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri