SK Hynix, 4GB boyutunda mobil cihazlar için dünyada ilk LPDDR3 belleklerini geliştirdiğinin duyurusunu yaptı

SK Hynix
SK Hynix

Mobil cihaz pazarının artık yazılım ve donanım dahil her alanında sıkı bir rekabet oluşmaya başladı. Geliştiriciler ve üreticiler teknolojinin son imkanlarından yararlanarak, en kalitesini tüketiciye sunmak için çalışıyor. Rekabetin olduğu yerlerden birisi de mobil RAM sektörü.Sektörde faaliyeti olan  firmalardan birisi  Güney Koreli SK Hynix, dünyanın ilk 4GB boyutunda LPDDR3 mobil bellek çözümünü geliştirdiğini duyurdu.

Düşük güç tüketen ve yüksek hızda performans sağlayan bellekler 20nm fabrikasyon sürecinde üretildi ve tek yongada 8Gb boyutunda bellek bulunuyor. En çok 4 adet yığın olabilen bellekler toplamda 32Gb yani 4GB boyutuna kadar çıkabiliyor.

Daha Fazlası


1 158

Çözüm veri aktarım hızlarında 2133Mbps’e kadar yükselebiliyor. Bu sayede endüstrinin en hızlı mobil DRAM’ı oluyor. 1.2V voltajda çalışan bellekler bir kanalda 8.5GB/s, çift kanalda 17GB/s veri işleyebiliyor.

SK Hynix’in yeni çözümü eMMC türünde paketlenerek mobil cihazlarda kullanılabildiği gibi entegre olarak tablet ve Ultrabook‘larda da kullanılabiliyor. Firma sene sonuna doğru hacimli üretime başlayacak.

Analizler üst seviye akıllı telefonlarda 2GB üzeri belleklerin yılın ikinci yarısında yer almaya başlayacağını öngörüyor. SK Hynix de bu adımıyla mobil pazarın artan bellek ihtiyacını karşılamayı planlıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri