E-Ticaret Siteleri İçin Satışı ve Trafiği Artıracak 60 SEO Önerisi

E-ticaret sitelerinin en oldukca trafik aldıkları kaynakların başlangıcında kuşkusuz arama motorları ilk başta geliyordur. Gerek maliyetlerin öteki kanallara gore daha düşük olması gerekse uzun solukta meydana getirilen SEO çalışmalarının ROI değerinin yüksek olması bu alandaki rekabeti de her geçen gün yükseltiyor. E-ticaret sitesi olanlar için organic trafikleri ve bilvasıta olarak satışları pozitif yönde etkileyecek mühim bir kaç öneriden bahsedeceğim.

Yazı birazcık uzun, sadece vakit ayırıp okursanız ne olursa olsun yararı oldukca olacaktır. Şu demek oluyor ki sitedeki bağlantı yapılandırımasından, site üstündeki (on-page) düzenlenmesinden, bağlantı building‘ten, tasavvur ve kullanıcı deneyiminden, internet site yapısı vede mimarisinden, promosyonlardan ve sosyal-medya , ölçümleme ve site dışı faktörlerden sizlere bahsedecem.

tree-deep

Link Yapsıcaklık

1. SEO dostu bağlantı yapısı kullanın. Ehemmiyet taşıyan anahtar kelimelerin, ürün ve kategori isimlerinin linklerinizde muntazam olarak yer almasını sağlayın.
2. Kategori yapınız SEO’ya ahenk içerisinde olmalı. Ağaç modelleme senaristliği üstüne kurgulayın.
3. Alt yapınız müsaidse Site.som/urun-adi/ benzer biçimde bağlantı yapısı tercih edin. Site.com/kategori/urun-adi/ benzer biçimde açılan sayfalar duplicate content sorunu olabiliyor.
4. Arama motorlarında aranma hacimleri artan hedef sayfalarınızı/kelimelerinizi ve kategorilerinizi anasayfa ve öteki kuvvetli sayfalarınızdan destekleyin.
5. Renk, gövde, numara vs değişkenler için değişik ürün sayfaları oluşturmayın, mecburi oluşturmanız gerekiyorsa canonical metası kullanarak duplicate content sorunu oluşmasını engelleyin.
6. Kırık linklerinizi devamlı çözümleme edip, sitenizden çıkartın. Misal kırık link analiz aracı

html

Site Üstündeki (On-Page) Düzenlemeler

7. Kullanıcıların ürünlerinizi iyi mi aradığını çözümleme edin.
8. Hedeflenmiş, açıklayıcı ve benzersiz sayfa başlıkları kullanın.
9. Tekil yahut çoğul kelimelerden hangisinin daha oldukca arandığını öğrenip alakalı sayfalarınızı ve kategorilerinizi ona gore optimize edin. Misal olarak: Cep telefonu, cep telefonları
10. Duplicate content problemi yaşamamak için üreticinin ürün açıklamalarını aynı kullanmayın. En azından en oldukca satan mamüller için anlamlı ve faydalı açıklamalar yazın.
11. Hedeflediğiniz kelimeler için sayfalar oluşturun. Her kelime için ‘1’sayfa üstünde optimize etmeyin.
12. Kullanıcıya sağlayacağı faydanın düşük bulunduğunu bile bile kalitesiz içerikler üretip sitenizde yayınlamayın. Hatırlatalımki, Google Panda sizi izliyor.
13. Arama sonuçlarında öteki siteler içinde daha ivedi ayrım edilmek için geliştirmeler yapın (tıklamaya yönlendiren açıklamalar, rich snippets, site bağlantıları, breadcrumbs yapısı vb)
14. Schema.org kullanarak ürünlerinizi işaretleyip, anlam verin.
15. Ürünlerinizin açıklamalarnı aktüel tutun, kullanıcıları yorum oluşturmaya yöneltecek biçimde tasarımlar geliştirin.
16. Görsel aramalarından (image search) en fazlaca trafiğe haiz olabilmek için görsellerinizi optimize edip, sitemap dosyası oluşturarak Google’a bildirin.

quality-content-backlinks

Link Yapılandırması (bağlantı building)

17. Her ürün/kategori başlığını anchor text benzer biçimde linklendirin. Aşırı görsel bağlantı kullanmayın.
18. Rakiplerinizin bağlantı almış olduğu/kazanılmış olduğu siteleri iyi takip analiziyle , oralardan bağlantı kazanmaya çalışın.
19. Ürünlerinize ve kategorilerinize bağlantı verirken text hyperlinks kullanın.
20. Ürünlerinize ve kategorilerinize yalnız anasayfada bağlantı vermeye teşebbüs etmeyin. Alt sayfalarınızı ve kategori sayfalarınızı iyi bir halde kullanarak minimum anasayfa kadar kuvvetli sayfalar elde edin.

eyes

Tasarım ve Kullanıcı Deneyimi

Daha Fazlası


1 36

21. Stratejik önemi fazla ve rahatça anlaşılabilecek bölgelere “call to action” ifadeler kullanın.
22. Kolay kullanışlı, yalnız ve kullanıcı dostu arayüz geliştirin.
23. Kullanıcılarınızın sitenize olan itimatını arttırmak için emniyet görselleri kullanın (verisign, visa, mastercard vb)
24. Kullanıcıya milyonlarca seçenerek sunarak kafasını bulandırmayın. Net ve sıradan seçilecek yapılar geliştirin.
25. Sitenizde kullanıcıdan aksiyon alabileceğiniz ifadelere yer verin. Mesela: Tam hayal ettiğim ürün, ürün satışa sunulduğunda E-mail gönderin, haber kaynağına abone olun vb.
26. Ürün satışlarınızı arttıracak görsel ve video içerikleri muayyen dönemlerde kontrol edin.
27. Sitenizin tüm tarayıcılarda, mobil platformlarda ve öteki cihazlarda’da sıhhatli bir halde görüntülendiğinden güvenilir olun.
28. Satın alma sayfasını ve satın alma adımlarını olabildiğince kolaylaştırın. Bu geliştirmeler dönüşüm oranlarınızı pozitif yönde etkileyecektir.
29. Sitenizin bütün sayfalarının en süratli biçimde açılması için optimizasyonlar yapın (görsel, css, js, html vb)

e-ticaret-paketleri

Website Yapsıcaklık ve Mimarisi

30. E-ticaret alt yapınızı kaliteli seçin. SEO için yapacağınız geliştirmeleri engellemesi sizin zararınıza olacaktır.
31. Sitenizdeki sayfaları (kategori, ürün vb) XML yahut html olarak sitemap formatına getirip arama motorlarının webmaster araçlarına submit edin.
32. Session yapınızın URL yapınızı değiştirmediğinden güvenilir olun. Bu mesele kopya içerikler oluşmasına niçin olabilir.
33. Sitenizde elinizden ulaştığında Ajax kullanımından sakının. Flash ve öteki SEO dostu olmayan teknolojileri olabildiğince azca kullanın
34. En oldukca satan, yeni gelen, en oldukca burun kıvırılmayan sayfalar oluşturarak, sayfalandırma yaparak alt sayfalarınızın kıymetini arttırın. En oldukca satılan ürünlerinizin birinci sayfada bulunmasına itina gösterin.
35. Sitenizde kesinlikle RSS yapısının bulunmasına itina gösterin. Hatta RSS kategorileri oluşturun (aktüel ve yeni çıkan ürünler, en oldukca satılanlar, en oldukca beğenilenler vb)
36. Kullanıcılara varlıklı bir arama özelliği sunun (marka, fiyat, hususiyet arama vb)

Social_Media_

Sosyal Medya & Promosyonlar

37. Kullanıcının dikkatini çekebilicek, mühim noktalara toplumsal paylaşım butonlarını ilave edin.
38. Kullanıcıların mamüller ve kategoriler hakkındaki yorumlar yapmasına teşfik edin. Ürünleri oylayabilecekleri bir alt yapı geliştirin.
39. Şirketiniz için pozitif yönde buzz tesiri yaratacak kampanyalar getirin, bunlar satışlarınızı bilvasıta olarak etkileyecektir.
40. Mutlaka siteniz için blog açınız. Blog’ta kullanıcılarınızın faydalanacağı içerikler sunun. Sadece ürünlerinizi tanıtmayın.
41. Bütçeniz dahilinde kesinlikle PPC reklamlarını (AdWords, Facebook vb) kullanın. Dönüşümleri hususi olarak ölçün.
42. Sadık müşterileriniz için hususi mail kampanyaları düzenleyiniz, hususi müşterilerinize hususi indirimler sunun. Mümkünse birtakım kullanıcılarınızdan kargo bedeli almayın.
43. Affiliate marketing yöntemlerini deneyebilir, dönüşümlerin öteki yüksek olan kanallarınız benzer biçimde olmasını beklemeyin.
44. Spam yöntemler kullanarak sitenize trafik çekmeye çabalamayın (feyk yorumlar,spam mailler vb)

analytics

Takip Etme – Kıyas

45. Kullanıcı davranışlarını detaylıca çözümleme yapın, siteyi kullanan kitleleri segmente etmeye çalışın.
46. Alış-veriş icra eden müşterilerinizi belirleyin ve, onları tekrar alış-veriş meydana getirecek biçimde hususi indirimler, kampanyalar tanzim etmek. Bunlar kişiye hususi indirimler olursa dönüşümler daha yüksek olur.
47. Dönüşümlerinize odaklanın ve satışlarınızı arttıracak köktencilik değişikliklerden çekinmeyin.
48. Siteniz ve sayfalarınız üstünde A/B – çoklu değişken testleri uygulayarak dönüşümlerinizin artmasına destek olun.

search-engine-marketing-social

Site Dışı (Off-Page) Faktörler ve Mutlaka ne olursa olsun olmasını gerektiren Fonksiyonlar

49. Sitenizin kaç dilde gösterim yapabilceğine karar verin. Diller arasındaki geçişleri cookie ile yapmayınız. Subdomain yapılandırması kullanın.
50. TLD (top level domain) kullanmanız. Markanız için daha ciddi bir duruş sergileyeceğine güvenilir olabilirsiniz.
51. Sitenizi barındırdığınız hosting’in yahut serverların en az down-time payı yaşamasını sağlayın.
52. Varsa öteki ülkeler için yöresel lokasyon değişikliklerini yapmayı ihmal etmeyin. Arama motorlarının servislerini kullanmanız sizin yararınızadır ve bundan fayda sağlayın.
53. Basit ve kullanışlı bir mobil internet sitenizin bulunmasına itina gösterin.
54. Ürün sayfalarınızda benzer ürünleri göstererek kullanıcıları satın almaya yönlendirin.
55. Ödeme seçeneklerinizi arttırın.
56. Gerektiği durumlarda kargo tutarı almayın, müşterilerinizi bununla şaşırtın.
57. Robots.txt kullanarak arama motorlarının indexlememesini arzu ettiğiniz alanlara girmesini engelleyin.
58. Hususi fırsat sayfaları oluşturarak kullanıcılarınızı buraya yönlendirin.
59. Hususi marka sayfaları oluşturarak, bu markalara beğenisi olan kullanıcılarınıza değişik kanallardan ulaşın.
60. Bu makale sizin için yararlı olduysa paylaşın : )

Bu listede yer edinen maddeler zaman içinde değişkenlik gösterecektir kesinlikle. Fakat sitenizde uyguladığınızda pozitif yönde sonuçlar alacağınızdan şüphem yok.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri