Yeni SEO ile 2016 için 5 SEO Tekniği

Eski SEO nasıldı?

Eski SEO bağlantılar üstüne kuruluydu. Hepimiz Pagerank güncellemelerini beklerdik, o denli önemliydi ki Pagerank bir sürü Pagerank checker siteleri vardı. Bunun yanı sıra Pagerank tahmin araçları bile mevcuttu. Sitelerimizin sidebar’ına Pagerank’imizi belirten eklentiler koyardık. Google Toolbar’ı yalnızca gezindiğimiz sitelerin Pagerank’ini öğrenelim diye yükleyebiliyorduk. Pagerank güncellemeleri üstüne sayfalarca forum hikayelerinde mesajlar yazılıyordu. Pagerank üstüne kurulu bir piyasa, bağlantı borsası vardı ve Google hatasını anlamış, ilkin görünürdeki Pagerank’i yok etti.

Şimdi ise ne Toolbar’da ne de Webmaster Tools’da Pagerank kıymeti vardı. Son olarak da satın alınan linklerin üstüne ciddi bir halde ele alarak Penguen algoritmasını sürdü, bununla beraber binlerce webmasterın canını baya bir yakınca, ümit ederim akıllanmışsınızdır diyerek de Disavow Links Tool ile bizlere paşa paşa satın aldığımız bağlantıları sildirtti. Bu biçimde paid bağlantı building artık ölmüş oldu. Bununla beraber hatta geçenlerde ele aldığım bir yazıda Rand Fishkin’in anchor text’lerin eskisi kadar müessir olmadığını öngörüsünden bahsetmiştim, . Bugün Barry Schwartz’ın yazısında resimlerdeki “alt” etiketinin ve fotoğraf isminin de az az önemini yitirmeye başladığı söylentisi vardı. Google makaleleri okuyabilen, resimleri görebilen bir suni zeka oluyor dostlar.

Bütün bunların içerisinde hala footer bağlantıları işe yarayabiliyor, misal: bağlantı paketi satın aldım aldım sıralamam terfi etti kabul edebilirsiniz. Kimsede bu tarz şeyleri yaptığınızda sıralamanız hiç yükselmiyecek diye bir iddia edemez  ama sıralamanızdaki yerinizin kalıcı olmayacağı hikayesinde şüpheniz olmasın. Bunu tahmin etmek  için Einstein olmaya gerek yok ( biliyorum oldukça banel bir cümle :p ), sonucunda hepimiz bağlantı satın alabilir ve bu belirleyici unsur olmaktan menfaat fakat hepimiz kaliteli içerik üretemez.

Yeni SEO 2013 nelerdir?

Matt Cutts geçenlerde ” ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ Tabiri Yeniden Yapılanmalı mıdır? ” diye bir soruya yanıt veriyor. Bu videonun çok lüzumlu bulunduğunu düşündüğümden hem paylaşıp aynı zamanda mühim bulunduğunu düşündüğüm bir kaç cümleyi kaba eskiz Türkçe çevirisini de altında veriyorum.

  • SEO denildiğin de at gözlüğü takmış insanların çoğunun aklına ‘link-building’ geliyor.
  • Arama motoru optimizasyonundan değişik arama deneyimi optimizasyonu üstüne düşünebiliriz.

Sanırım “link-building” ile alakalı ağzımızın payını yine aldık. Şimdi arama deneyimi optimizasyonuyla Matt neyden bahsediyor? Sonraki cümlelerinden birazcık daha sarahat getirerek arama sonuçlarında çıkan websitemizin title ve description etiketlerinin açılacak olan sayfamızla ilgili ve sayfamızı özetlemiş bulunmasına, bir kez ziyaret bulunan tekrar ziyaret edip etmediğine ve sayfamızı paylaşıp paylaşmadığına düşünmemizi ve üzerinde durmamımızı istiyor. Bütün bunların olması için lüzumlu olan müessir ve Matt Cutts’ın da aslına bakarsak bilvasıta olarak vurguladığı mevzu kaliteli içerik. Şimdi kafamızda yılıdırmlar çakıyor olmalı Penguen güncellemesiyle link-building’i yok eden Google, Panda güncellemeleriyle de nitelik içerik faktörünün hiç yadsınamayacak derecede olan önemini vurguluyor.

SEO hikayesinde  çoğumuz ciddi miyiz?

Türkiye’de bulunan SEO uzmanlarıyla Amerika’da bulunan SEO uzmanları içinde ciddi farklılıklar var. Amerika’daki SEO uzmanlarının bir çok olgun, düşünce üreten, çözüm sunabilen insanoğlu. Türkiyede ise 18 yaşlarında “link kasabilen” hepimiz SEO uzmanı. Aslında bilincinde olmadan sektörü yok ediyoruz. SEO ciddi bir iştir, şundan dolayı sabır gerektiren zor bir iştir. Bununla beraber zamanda risklidir, yanlış bir hareket bütün emeğinizi çürütebilir, doğru bir hareketse sizi refaha kavuşturabilir. Bu yeni SEO adımlarını ele almadan ilkin, Amerika’nın en popüler tenzilat sitelerinden kabul edilen Fatwallet.com’un SEO uzmanının geçen yıl paylaşmış olduğu twiti aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

troy redingtonn

Tercüme: SEO bir tek bir taktik değildir. Bilimin,sanatın ve felsefenin bir birleşimidir. Google’da arayarak yapılabiliceginiz veya WordPress eklentisiyle düzeltilebilecek bir şey değildir.

Uzun giriş cümlelerinden sonrasında değişime giden SEO ile birlikte Google bizlerden neler istiyor birazcık deşelim!

1. Sosyal Medya ve SEO düzeni

Sosyal medya olmadan artık SEO düşünülemez. 1 Aralık 2010′da Danny Sullivan’ın Google ve Bing ile birlikte yaptığı söyleşide, Bing ve Google, Twitter’dan retweet ve tweetlerle gelen linklerin arama neticelerini belirleyen sinyallerden biri bulunduğunu belirtmişti.Hatta iki arama devi de, linki paylaşan kullanıcının kaç kişiyi takip ettiğini ve kaç fert tarafınca takip edildiğinin de göz önünde bulundurulduğundan bahsetmişlerdi. Hal böyle olunca tweet edilmeye ve Facebook’ta paylaşılmaya değecek kadar kaliteli içerik üretmemiz gerekiyor.

Aynı zamanda SearchMetrics tarafınca meydana getirilen inceleme, Facebook paylaşımlarının, backlinklerden daha müessir bulunduğunu gözler önüne süre gelmiş. Araştırma deyip geçmeyin, 30.000 SERP ,10.000 keyword,300.000 antet, 338 milyon Facebook yorumu ve 8.1 milyar Facebook like’ını içerisine alıyor bu inceleme.

facebook-rank

Daha Fazlası


1 20

2.PageRank vs AuthorRank

Yukarıdaki başlıkta Google ve Bing’in Twitter kullanıcılarının follower/following oranını önemsediğini dediğini vurgulamıştık. Yani 10 fert tarafınca takip edilip 100 fert takip eden Twitter profilinin gönderilmiş olduğu sinyalle 100 fert tarafınca takip edilip 10 fert takip eden Twitter kullanıcısının gönderilmiş olduğu sinyal aynı değil. Bunla beraber  Google+ Authorship vakasını da es geçmemek lazım.Google Author Agent patentini 2005′te alıyor ve Google+ ile beraber bu özelliği hayata geçiriyor. Google’ın G+ ve Google Authorship özelliklerini aynı gün duyurmuş olması sizce bir rastlantı olma ihtimali olabilirmi? Peki daha oldukça takipçi kazanmak ve daha çok web kullanıcısı tarafınca G+ çevrelerine eklenmek için daha neler yapmamız gerek derseniz? İşe fayda informasyon, kaliteli içerik paylaşmak doğal ki :=)

google-auth

3. Referans ve Backlink

Aslında bu iki terimin farkını’n iyi yapılmasını icap ettiğini vurguluyorum. Backlink denilince akla hep parayla satın alınan bağlantılar geliyor fakat “referans” vakası oldukça değişik ve Google’ın istediği türden. Bu yazıda bağlantı verdiğim bloglara niçin bağlantı verdiğimi bildiğiniz gibi. Bilginin deposu onlardı, işe yarayan, kaliteli içerik girmişlerdi ve yazdıklarımın ortak bir detayı bulunduğunu göstermem için sizi onlara yönlendirmem icap etti ve onları referans gösterdim. Burada Google’ın doğal linkten bahsetmiş olduğu vaka da tam olarak buydu. Size gelen linklerin de bunun şeklinde olması gerekiyor.

Negative-SEO

4. SEO ve PR

Çevrilmiş arama sorguları başlıklı makalemin ilk paragrafında bahsettiğim bağlantı ve anchor text’in önemini yitireceği öngörüsünün ileride ciddi ebat kazanacağını düşünürsek anasayfaya nofollow bağlantı ile veya bir tek URL ile ( webduzzi.com şeklinde ) yayınlatacağımız tamamı ayrı ayrı emsalsiz basın bültenleri hem Penguen’e yakalanmadan sıhhatli SEO yapmamıza imkan verir aynı zamanda sitemizin tanıtımına katkıda bulunur. SEO olarak hiçbir tesir etmeyecek olsa bile sitenize gelen ziyaretçilerden alacağınız bir like veya tweet emeğinizi ziyan etmeyecek özellikte. Basın bültenlerinizi PRnewswire, BusinessWire, Marketwire, PRWeb,  e-Releases şeklinde siteler aracılığı ile yayınlatabilirsiniz. Türkiye’de benzer hizmet veren şirketler var ise yorum olarak bırakabilirsiniz.

press-release-seo

5. Networking

İnternet girişimciliğiyle alakalı bir toplu konferans mı var? Katılın. Start-up yarışmaları mı var? Başvuru yapın. Zamanınız boşsa sektörden insanlarla tanışabileceğiniz etkinliklere katılmaya çaba edin. Karşılıklı kartvizit verin alın. Sosyal mecralarda takipleşin.Bunun kararı olarak mükemmel bir AuthorRank’e haiz olacaksınız ve Panda güncellemeleri içerik sağladığınız websitelerini değerlendirirken bir kez daha düşüneceksiniz. Online kimliğinizi ön plana çıkarmaya itina verin. Klout skorunuz bile ilerde arama neticeleri için mühim bir imtiyaz olabilir. Bu yüzden ekleşin, takipleşin.

networking-seo

Son sözüm

Arkadaşlar çeliştiğim noktalar veya eklemek dilediğiniz maddeler var ise yorum yapabilirsiniz. Panda güncellemesi üstüne güzel bir emek verme hazırlıyorum şu sıralar pozitif yönde sonuçlar alırsam üstüne güzel bir yazı yazacağım.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri