Google’dan E-ticaret Sitelerini yakından İlgilendiren Yeni Algoritma sistemi

Hafta süresince devam eden SXSW konferansında webmaster ve SEO’ları ilgilendiren muhtelif duyuruları birinci kişiden dinledik. Bilhassa ağzından çıkan her kelimeyle webmasterların arama sonuçlarındaki mühim neticelerini belirleyen Matt Cutts, fena e-ticaret deneyimi sunan e-ticaret sitelerinin arama sonuçlarında daha sıska performans göstereceğine dair yeni bir algoritma güncellemesinin yolda bulunduğunu belirtti. Google’ın e-ticaret sitelerinin iyi bir hizmette bulunup bulunmadığını hangi kriterlere bakılırsa belirleyeceği ise muallakta fakat manipule edilmesi zor, Google+’a bağlı bir review sistemi oluşturması olasılıklar içinde.

Peki Google Neden Bu Güncellemeye İhtiyaç Duydu?

Bazı eticaret siteleri bloglarda,forumlarda, vede toplumsal medyada yer alabilmek için muhtelif hilelerden yararlanıyordu. Bunlardan birtanesi ise fake price drop dedikleri popüler bir ürünün, iPad mini diyelim buna, atıyorum $399′a değil de $199′a satıldığının yazılması.Bu fiyat düşüklüğü kimi müşterilerin kafasını bulandırıp forumlarda ve toplumsal medyada şu şekilde bir site var acaba fiyat düzgüsel mı ürün özgün mi şeklinde sorular sordurup bağlantı kazandırıyordu. Daha sonrasında ise eticaret sitesi ürün fiyatının kazayla girildiğini söyleyip düzeltme yapıyordu ve bu da ayrı bir mevzu olup ayrı bağlantı kazandırıyordu.

Daha Fazlası


1 20

Bütün bunların nihayetinde e-ticaret sitesi sıfır bir harcamayla hem baya bir bağlantı kazanmış oluyordu o sayfaya, aynı zamanda marka görünürlüğünü arttırabiliyordu. Dolayısıyla bu durumun da arama sonuçlarına büyük birkatkısı olabiliyordu. Yanlış hatırlamadıysam Best Buy’ın bu şekilde bir hikayesi vardı ve kasıtlı olup olmadığı münakaşa mevzusu oluşturmuştu. Konuyla alakalı linki bulamadım.

3 yıl ilkin de online gözlük satan bir optikçi müşterilerine oldukca kaba davranan, işi hakaret boyutuna getirerek kapısına polis dayatan bir eticaret şirketi da benzer bir hile taktiğiyle arama neticelerini ciddi bir halde manipule etmeyi başarmıştı. Daha sonrasında sitenin sahibi bunların bir marketing taktiği olduğu ve hayatında o denli trafiği hiçbir süre alamadığını burgulamıştı. Belli ki taktik işe yarıyordu. Konuyla alakalı daha kapsamlı habere buradan ulaşabilirsiniz.

google-penalty

Google bu yeni algoritmayla hem bu biçim olayların önüne geçmeyi aynı zamanda alan kişi deneyimine ehemmiyet veren eticaret sitelerini ödüllendirmeyi planladığını düşünebiliriz. Nihayetinde bu da dürüst iş meydana getiren tüccarların arama sonuçlarında hak etmiş olduğu pozisyona yetişmesi demek olacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri