Güney Kore firması Facebook’a ders verdi

Dünya genelinde yaklaşık 750 milyon mobil kullanıcısı bulunan Facebook, Android için geliştirdiği Home arayüzüyle fiyasko yaşarken, Güney Koreli bir şirket benzer uygulamasıyla 13 günde 1 milyon barajını geride bıraktı.

Facebook, Android tabanlı mobil cihazlar için geliştirdiği ‘Home’ uygulamasıyla istediği başarıdan baya bir uzaklaşırken, Güney Koreli mobil mesajlaşma şirketi Kakao, elde ettiği başarısıyla sosyal medya ağına bir nevi ders verdi gibi. Facebook Home’la aynı işlevi yapan KakaoHome adlı uygulama, geçtiğimiz hafta 500 bin barajını aşarken sadece dört gün sonra 1 milyon indirilme rakamına ulaştı.

Google Play’de sadece 13 gün önce sunulan KakaoHome, iki haftadan daha kısa bir süre içinde önemli bir başarıya ulaştı. Facebook Home ise 1 milyon rakamına 1 ayda ancak ulaşabilmişti.

Facebook, Home arayüzünü ön plana çıkarabilmek için HTC ile ‘First’ adlı telefonu sunmuş ancak beklenen ilginin oluşmaması, telefonun Avrupa’daki satışlarının ertelenmesine neden olmuştu.

Daha Fazlası


1 182
Güney Kore firması Facebook’a ders verdi

G. KORE’NİN YÜZDE 90’I KULLANIYOR
Facebook Home’un ikizi gibi olan KakaoHome, mesajlaşma uygulamasına ait uyarıları daha fazla ön plana çıkarıyor, daha hızlı cevap atılmasını sağlıyor ve uyumlu olduğu cihazlarla daha iyi bir sohbet imkanı sunuyor.

ABD’li kullanıcılarından gelen geri bildirimlerim olumlu olmaması HTC First’ün bu yaz İngiltere’de satışa sunulması planını ertelerken, Facebook’un ilgiyi artırmak için ne gibi hamleler atacağı bilinmiyor.

Kakao Talk mesajlaşma hizmetinin dünya genelinde 90 milyon kullanıcısı olduğu biliniyor. KakaoHome ise şimdilik sadece Güney Kore’de geçerliliği bulunuyor. Şirket, uygulamanın Güney Kore’deki akıllı telefonların yüzde 90’ına yüklendiğini belirtti.

The Next Web’in verdiği habere göre, Güney Kore’deki akıllı telefonların yüzde 90’ı Android tabanlı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri