Çin’in En Büyük Haritalama Servisi AutoNavi, Alibaba.com’dan Yatırım Alıyor

Geçtiğimiz ay taksi bulma aplikasyonu Kuaidi Dache’ye yatırım icra eden ve Juhuasuan ile fırsat sektörüne adım atan Alibaba‘dan bir yatırım daha gelmek suretiyle. Daha hemen hemen net birşey olmasada toplumsal medyada konuşulan haberler, firmanın dijital harita ve lokasyon bazlı servis sağlayıcısı AutoNavi‘ye de yatırım yapacağını söylüyor. Alibaba‘nın kasasından çıkan rakamlar ise, 20-30 milyon dolar içinde olması bekleniliyor. Firma bu halde AutoNavi’nin en büyük hissedarı sıfatını kazanmış olacak.

Daha Fazlası


1 17

AutoNavi, Çin‘in en popüler navigasyon uygulamalarının ve Apple‘ın partnerleri içinde yer ediniyor. Google ve Baidu benzer biçimde büyük şirketlerle rekabet halinde olan tatbik, Ocak ayı içerisinde 100 binden fazla mobil kullanıcı tarafınca indirilmişti. Bunun yanı sıra inceleme şirketlerinin analizlerine nazaran, firma yüzde 45′lik oranıyla pazar lideri konumunda.

Alibaba’dan gelen izahat, firma politikaları gereği dedikodulara yanıt vermeme taraftarı. Fakat bu vaziyet büyük bir sürpriz değil. Neden derseniz şundan dolayı firma bugün Taobao‘nun 10’cı yılını kutluyor. Bu nedenden ötürü geniş bir medya ağını ağırlarken dikkatleri başka bir yöne çekmek istemiyor. Bu informasyon doğrultusunda yatırıma dair net bir açıklamanın, Pazartesi günü gelmesi umut ediliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri