Android’e yine kötü bir haberimiz var

Android cep kullananlar için bir kötü haberimiz var. Android uygulamalarından Viber’de açık tespit edildi. Viber hepimizin  de bildiği gibi sesli ve yazılı konuşma uygulamasıdır. Bu uygulamanın en güzel yanı  internetin  bağlı olduğu her yerde bedava görüşme imkanını siz kullanıcılara veriyor . Oldukça avantajlıdır. Dosya gönderim için fırsat veriyor. Fakat tüm bu avantajlarının yanında kusuru da yok değil tabikide. Viber uygulamasında bir açık tespit edildi.

viber android
viber android
Daha Fazlası


1 64

Güvenlik şirketi Bkav’ın ortaya çıkardığı açık . [highlight]Viber uygulaması[/highlight] yüklü olan 2 Android cihaz’ın olması gerekli. Bununla birlikte ekran kilidini açmak istediğiniz Android cebin telefon numarasına ihtiyacınız var. Açığın tam olarak çalışma stili şu: İlk önce kurbana bir mesaj göndermeniz lazım, böylece kilit ekranında bir uyarı penceresi açılıyor. Bu mesaj ekranda görünmesiyle kötü niyetli biri , Viber klavyesini etkinleştirerek mesaj gönderebiliyor. Ele geçirmek istediğiniz şahsın telefonunda geri düğmesine bastığınız zaman tüm telefon özelliklerinden faydalanma imkanı doğuyor.

Bu gerçegine bakarsanız ciddi bir açık. Fakat sizi ele geçirmek isteyenler biraz uğraşacak  gibi. Neden  çünkü telefon numaranızı bilmeleri lazım. Zaten  listenizdeki kişilerle Viber üzerinden konuşuyorsunuz. Listenizde olmayanlar ise Viber’den konuşamıyorsunuz. İşte bu sebeple  pek telaş etmenize gerek yok. Numaranızı tanımadığınız yada başka yerlere vermeyin yeter.

Viber’in yapımcıları bu açıktan haberdar olduklarını söyledir. Bu açığın kısa bir süre sonra yayınlanacak olan güncellemede kapatılacağının üzerini çizen viber endişe edilecek bir şey kalmayacağını da dile getirdi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri