Sosyal Medyada “Markaların” “Yorum” Oyunu: Yorumlar Yönlendirilmeye mi Çalışılıyor?

sosyalmedyaBirçok kişi ve kurum artık sosyal medyada ve sosyal medyada nasıl göründükleri önemli. En azından kendileri bunubu şekilde görüyor. Kurumun bir Facebook yazısına oldukça kötü yorum yada yorumlar gelebilir. Bu da onları yıpratır. Bir diğer ise katılımcı sözlüklerden girilmiş olumsuz,birkaç yorum yasa bile boğabilir bazı kişi ve kuruluşları.

İşte tam da bu noktada yorum yönlendirilmesi etaplı, tanıdıkların hesaplarından ve ya açılan sahte hesaplardan; firmanın Twitter,Facebook, iletisine veya sözlükteki, özellikle önemli ve etkili bir sözlük ise, başlıkların altına kullanıcıların fikrini yönlendirmek hatta birazcık ta kişi veya kuruluşun kendisini tatmin edeceği yorumlar girilir. Aslında Facebookta da çok da fark edilemez gibi ama zaman zaman sözlüklerde bu tip durumlar fark edilince ifşa etme yoluna gidilebilir.

Bu şekil yorum yönlendirmeler ile ilgili incelemelerde bulunulduğunda ilgili kuruluşun, karşı tarafın da kasti ve markaya zarar verici, yalandan yönlendirme amaçlı yorumlar girdiğini iddia eder.

Daha Fazlası


1 85

Bu, zaman zaman internette savaşa bile dönüşübilir çeşitli rakipler şirketler arasında. Açılan sahte hesapların yada bilindik,tanıdık hesaplar ile, rakibi firmayla ilgili bir sözlük başlığına ya da Facebook iletisine ‘çok kötü!’, ‘beğenmedim!’ gibi yorumlarla kullanıcılar yönlendirilmeye çalışılabilir.

Bu tip durumlar internette o kadar oturmuş bir durum şeklidir ki, bunlar ile ilgili hizmet veren ajanslar dahi mevcuttur. Bunu [highlight]farklı ajanslar[/highlight] ek bir hizmet olarak sunarlar ya da bir markanın sosyal medya yönetimini devr almışsa, bunu hizmetin içinde sunar, hizmetin bir parçası olarak görür.

Peki Ne Yapmalı?

Bu konularda işin doğrularından biri bu tip yönlendirici yorumlar yapılmamasıdır ancak dünyada ise ‘viral’ denen bir gerçek var olduğunu bilmeliyiz. Bu konuda asıl sorumluluk, kullanıcılarındır. Kullanıcılar, kendi özgür iradesi ile bir marka kişiye veya kuruluşa hüküm vermelidirler, sadece internet yorumlarına bakarak bir kanıya geçmemelidirler. Sosyal medya, her ne kadar geleneksel medya gibi dikte edici değil; herkese söz hakkı veriyor dense de, dikte edici güçlerin her zaman ve her yerde oldupu kesindir. Yeni yöntemler bulunur, hatta işler artık teknolojiyle daha da kolaylaşır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri