İnternette Anket Tuzağına Düşmeyin!

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in analizlerine göre “Fraud-Dolandırıcı“ adlı truva atı dünya tehdit listesinde 45’incı sıradan Mart ayı içinde 8’incı sıraya yükseldi. Fraud, intenet sayfalarında gezinirken anket pencereleri açması ve bu şekilde, kullanıcının telefon numaraları ve e-mail adreslerini almaya çalışıyor. Aldıktan sonra ise , para edebilecek bilgilere erişebilmek için telefonlara virüslü SMS’ler, bilgisayarlara ise virüslü e-postalar gönderimi yapıyor.

Etiketlendiği adıyla “HTML/Fraud“ yeni bir zararlı yazılım değil. Geçen sene ortaya çıkmış ancak etkisini kısa bir sürede yitirmişti. Fakat bu yılın başlarında muhtemelen yeni bir güncel versiyonu, dolandırıcılık için siber suçlular tarafından bir daha dolaşıma sokuldu. Direk telefon numaraları ve e-mail adresleri gibi hassas bilgileri almayı amaçlayan bu truva atı, geçen ay dünya tehdit sıralamalarında 45’inci sırada iken, büyük bir yükselme yaparak, Mart ayında 8‘inci sıraya kadar yükseldi.

ANKETE ÇAĞIRIYOR

Daha Fazlası


1 85

Fraud, internette gezinirken, sayfada bir konuşma penceresi açarak kullanıcının kişisel bilgilerini girmesi için kısa bir ankete katılmalarını ister. Masum ve şirin görünümlü bu ankette, kullanıcının telefon numarası ve e-posta adresini ister.Cevap alındığında bu bilgileri, uzaktaki başka bir sisteme iletir. Daha sonra bu telefon numaraları ve e-posta adresleri, zararlı içeriğin dağıtımı için kullanılır. Söz konusu e-mail adreslerine ve telefon numaraları  daha sonra bir daha  truva atları içeren SMS’ler ve e-postalar gönderilir.Bu biçimde siber suçlular, adım adım kullanıcıların olabildiğince çok ve özel bilgilerine ulaşarak, bunları paraya dönüştürmeye çalışır yada başlar.

Mutlaka OkuyunBu Telefondan Daha Sağlam Bir Telefon Yok

Sistem yamaları ihmal edilmemeli

Bu tür tehditlerden korunmak için öncelikle sistem güncellemelerini mutlaka yapmayı tavsiye eden ESET Uzmanları, truva atlarının en fazla buradaki açıkları bulup ve bu açığı kullanıp, sistemlere girmeye çalıştığını hatırlattı ve uyardı. Şüpheli gördükleri sayfalardaki anket ve sorulara cevap vermekte dikkatli olmaya çağıran uzmanlar, güncel bir antivirus yazılımının da bu kötü amaçlı yazılımı tespit ederek temizlediğini bildirdi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri