Dikkat:Skype’ta Bitcoin dolandırıcılarına

 Bitcoin
Bitcoin

Skype üzerinde saptanan iki kötü amaçlı kampanyada amaç, Bitcoin olarak isimlendirilen sanal para. Kaspersky Lab Skype ve diğer anlık ileti programları konusunda kullanıcıları dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunuyor.

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab uzmanları, Skype sisteminden iki adet kötü amaçlı kampanya keşfettiler. Her iki kampanyada siber suçlular, ilginç bir resim ve ya video vaadiyle kullanıcıları kötü amaçlı bir bağlantıyı takip etmeleri için ikna etmeye çalışıyor. Hack edilen yada özel olarak hazırlanan Skype hesapları üzerinden gerçekleştirilen bu saldırılar, “bitcoin” olarak isimlendirilen sanal para birimi oluşturulması ve dağıtılması amaçlanıyor.

Bu konudaki ilk saldırı 1 Mart tarihinde yapıldı; sadece 24 saat içinde kullanıcılar bu zararlı bağlantıya saniyede ortalama 2,7 kere yada saatte 10.000 kere tıkladılar. Bağlantılara en çok Tayvan,Ukrayna, Rusya, Bulgaristan, Çin, ve İtalya’da tıklanıtıldığı vurgulanıyor. Kurbanların bilgisayarlarına yüklenen kodları analiz eden şirket uzmanlarının, “Bitcoin cüzdanı” olarak ismi geçen bir satır buldular.

Daha Fazlası


1 85

4 Nisan Perşembe günü başka benzer bir saldırı tespit edildiği açıklandı. [highlight][/highlight]İnternet kullanıcıların bir bağlantıyı takip etmeleri istendi; fakat Kaspersky Lab uzmanları Bitcoin para birimini oluşturan zararlı yazılımın bilgisayarlara yüklendiğinin farkına vardılar. Bitcoin para birimi sistemi, kullanıcıların bilgi işlem kaynaklarını kiraya vermeleri karşılığında, bitcoin kazanmalarını sağladığı. Bu elektronik para daha sonra ise farklı bir para birimine dönüştürülebiliyor veya çevrimiçi mağazalardan yapılan eşya ve servis alışverişlerinde ödeme için kullanılabiliyor. En son zarar ve kötü amaçlı kampanyanın da hızlı bir şekilde yayıldığı belirtiliyor.

Kaspersky Lab Güney Amerika Global Araştırma ve Analiz Ekip Başkanı Dmitry Bestuzhev’in hesaplarına göre, bir gün içerisinde yaklaşık saatte 2.000 kullanıcı bu kötü amaçlı bağlantıyı takip etmeye başladı.Kosta Rika, İtalya, Rusya, Polonya, İspanya, Almanya ve Ukrayna’daki kullanıcıların bu ikinci kötü amaçlı kampanyanın ana hedefleri olduğu düşünülüyor.

TESADÜFÜN BÖYLESİ?

Kötü amaçlı bu kampanyanın Bitcoin değişim oranının tavan yaptığı tarihi bir döneme denk gelmesi bir tesadüf olacak kadar imkansız. 5 Nisan’da oran her demir para için 132 dolar değerine tırmandı – bu 2011’deki madeni para başına 2 dolar olan oranla karşılaştırıldığında çarpıcı bir büyüme diyebiliriz. Kaspersky Lab uzmanı Sergey Lozhkin, bunun sanal ve ya siber suçluların görmezden gelemeyeceği kadar cazip bir büyüme olduğunu açıklıyor.

Lozhkin, “Sanal suçlular elbette ki Bitcoin’i dikkate almadan edemediler. Bitcoin para birimi sistemi tamamen anonimdir ve sanal suçluları’n bu sistemi aktif olarak kullanmaya başlamalarının nedeni de budur. Gizli forumlar Bitcoin’ler ile yapılan alım satım teklifleriyle dolup taştı.Silahlar, uyuşturucular, 0-day açıklardan yararlanmaları, trojan ve virüsler bu para birimi ile alınıp satılıyor” açıklamasında bulunuyor. Lozhkin bu konuda ise açıklamalarını şu şekilde devam ettiriyor:“Anonim işlemleri takip etmek oldukça zor; hem yasal olmayan hemde yasal çok fazla sayıda para birimi değiş tokuş sistemleriyle detayların izini kaybetmek  kolay. Durum bu olunca da, siber suçluların kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor.Bitcoin’in mimarı, daha çok siber suçlu için daha çok donanım kaynaklarının oluşturulması gerektiğine işaret etti.Bitcoin madencilik modülünün kurban bilgisayarlara bu nedenle yüklenildiğini görüyoruz, böylelikle  kaynaklarını kullanarak Bitcoin’leri araştırıp bulabilecek ve sahibi için oldukça iyi bir gelir kaynağı olabilecek bir Bitcoin madencilik ‘botnet’i oluşturabilecekler.”

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri