AngelList bünyesindeki 30 bini yakın yatırımcıya, online olarak yatırım yapma imkanı sunuyor

angellist
angellist

2012 senesinin sonlarında AngelListInvest‘ i duyuran AngelList; platform üzerinde yatırımcı pozisyonunda bulunanların, istedikleri internet girişimine online olarak yatırım yapmasına olanak sağlamıştı. Fakat aradan geçen zaman sürecince AngelList’in önemli rakamlar toplayarak başarılı bir şekilde yoluna devam ettiğini söyleyebiliriz.

AngelList Invest haricinde şirket ile ilgili bir diğer önemli süreç de SecondMarket ile birleşen ortaklıktı. SecondMarket.com bildiğiniz gibi ABD’de borsaya açık olmayan şirketleri’n, hisse almak ve satmak  için kullanabildikleri bir platform konumunda yer alıyor. AngelList ile imza atılan ve bin dolarla bile internet girişimlerine yatırım yapmanıza olanak sağlayan ortaklığın detaylarını bu linkten ögrenebilirsiniz öğrenebilirsiniz. Fakat şunuda belirtmek isterimki  500 Startups ve TechStarts‘ın da platform olarak AngelList’i kullandığını sizlere hatırlatmakta yarar görüyorum.

AngelList kısa bir süre önce yaptığı bir açıklasında geçtiğimiz Aralık ayından itibaren online olarak 1100 yatırım gerçekleştiğini ve toplamda 6 milyon doların ve üzerinde bir hacmin oluştuğunu açıkladı. Yanısıra AngelList bugün itibarıyla bütün internet girişimlerinin, söz konusu programa dahil olabilceklerini duyurdu.

Daha Fazlası


1 127

Şimdi ise AngelList üzerinde, SecondMarket.com’da bulunan 20 bine yakın yatırımcı ile birlikte, toplam olarak 30 binin üzerinde onaylanmış yatırımcılar bulunuyor. Bir ayrıntı daha AngelList üzerinde bireysel olarak 1000 dolardan başlayarak yatırım kararı alabiliyorsunuz, fakat internet girişiminin nihai yatırımı alması için toplamda en az 150 bin gerekli oldunu vurgularız.

Yeni internet girişimleri için Kickstarter

AngelList’in ortaya attığı bu yapı, uzun süreli ve internet girişimciliğini değiştirebilecek bir sistem. Baktığımızda gelir modeli telaşı bulunmayan, açıdan bakarsak daha vizyoner, projeler AngelList’in ortaya sunduğu bu model ile çok daha kolay bir şekilde yatırımcılarla buluşulabilir. Üst kısım da belirttiğimiz gibi AngelList’in sahip olduğu yatırımcı kitlesinin büyüklüğü ve düşük miktarlarla da yatırımlara dahil olunabilmesi oldukça risk ve kritik. Hatta bu durumu internet girişimleri için Kickstarter olarak bile nitelendirebiliriz.

AngelList’in bir diğer yönlendiği alan ise internet girişimleri için yetenek avcısı olabilceği. Webduzzi’de de sık sık vurguladığımız gibi dünyanın her yerinde internet girişimleri için işe alım ve yetenek bulabilmek büyük bir sorun. Bu noktada elinde önemli kozları olan AngelList, işe alım konusuna da yönelim yaptı ve güncel olarak bir hafta için 60 işe yerleştirebilme rakamına ulaştı.

Baktığınızda tüm bu gelişmeler AngelList’in ne kadar kalite, değer, ve sektörde kendisini oldukça özel kılacak olan bir yol seçtiğinin göstergesidir. Diğer yandan ise tüm bu gelişimleri internet girişimciliğinde hızla yukarı tırmanan crowdfunding/topluluk destekli akımının etkisine bir örnek olarak da sunabiliriz.
Son olarak’ta AngelList’i takip ediyor ve bir iPhone’a da sahipseniz Angie isimli uygulamayı Mobil cihaz yada telefonunuza indirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri