Tarihi Eserler İstanbulda Adile Sultan Kasrı

Yaklaşık 200 yıl önce Sultan III. Selim ( 1798–1807 ), annesi Mihrişah Valide Sultan ( öl.1805 ) için Çamlıca eteklerinde yer alan arazide bir bağ köşkü inşa ettirir.
Mülkiyet, Sultan Abdülmecid ( 1839–1861 )’e geçince; yapı annesi Bezmialem Valide Sultan ( öl.1853)’a hediye edilir. Bezmialem Valide Sultan; yurt içinden ve yurt dışından getirttiği bitki türleriyle araziyi modern bir botanik bahçesine çevirir.

Vefatından sonra, Validebağ arazisi Altunizade ailesinin mülkiyeti içine geçer. Altunizade İsmail Zühtü Paşa, 1860yılında burada muhteşem bir köşk inşa ettirmeye karar verir. Bir süre sonrada köşkü, güzelliğinden etkilenen, Sultan Abdülaziz ( 1861–1876 ) ‘e hediye eder. Sultan Abdülaziz köşkü yıktırıp günümüzdeki yapıyı inşa ettirir ve annesi ( Pertevniyal ) Valide Sultan ( öl.1883) ‘a hediye eder. Yapı, 1863 yıllarında Adile Sultan ( 1826-1899)’a yazlık saray olarak verilmiştir.

Adile Sultan’ın ölmesinden sonra yapıya, Sultan Reşad (1908-1918 )’ın üçüncü eşi Darrüalem Kadın yerleşir,oda 1909’da vefat edince yapının bir süre boş kaldığı sanılıyor.

I.Dünya savaşı yıllarında kız öğrenciler için Dar_ül Eytam ( Yetimler Yurdu ) ( 1916-1917 ) olarak düzenlenir ve Maarif Vekaletine bağlanır.

1924 Cumhuriyet sonralarında Dar_ül Eytam kapatılır ve “ Validebağ’ı Şehir Yatı Mektebi” olarak hizmet verir.

Dar_ül Eytam’ın kapatılmasından sonra bir süre boş kalan yapının bakımsız ve harap duruma düşmemesi için; 1927’de Maarif Vekâleti- Validebağ Prevantoryum’a dönüşüm olur. Prevantoryum Mustafa Necati Bey’in girişimiyle hizmete girmiş, tedavi gören çocukların eğitimi ile de kadrolu disiplin öğretmenleri ilgilenmiştir.

Cumhuriyet öncesi ve sonrasyla Validebağ Kasrı yâda Validebağ Sarayı adıyla anılan yapıya 1933’lü yıllardan sonra, Adile Sultan Kasrı adı verilmiştir.

Daha Fazlası


1 3
  • 1928 yılında Kasrın kapasitesini daha fazla yapmak için, çatı katı yıktırılıp yerine solaryum katı yapılır.
  • 1971 yılında; kat ilavesinin binayı çürütmesi nedeniyle yıkım kararı alınır ve yerine orijinal olmayan kırma çatı yapılır.
  • 1973’te Validebağ Öğretmenler Hastanesinin açılımıyla, prevantoryum olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı hizmet dışı kal

1991’de dönemlerinde İstanbulun ozamanki Milli Eğitim Müdürü Turgut Akan’ın önerisiyle, Öğretmenevi ve Kültür Merkezine dönüştürülmesine karar verilmiştir.

Yaklaşık yüz elli yıllık bir geçmişe sahip olan ( Validebağ ) Adile Sultan Kasrı, tarihsel ve anımsal değerler bakımından günümüzün nadir yapılarından biridir. Bu zamana kadar Ulaşabildiğimiz kaynaklar, yapıda günümüze değin eğitim hizmetlerinin ağırlık kazandığını gösteriyor. Bu bakımdan ayrı bir önem arz etmektedir.ır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri