Savaş dansı capoeıra

Savaş dansı capoeıra
Savaş dansı capoeıra

Capoeira, 16. Yüzyılda Brezilya’da yaşayan Afrika asıllı kölelerin kendini savunmak amacıyla dans ile kamufle ederek ortaya çıkarttıkları savaş sanatıdır. Etnik müzik aletlerinden oluşan orkestrasının yaptığı müzik ile dans eder gibi görünmelerini sağlayan estetik hareketler içeren ilginç bir savunma sanatıdır Capoeira.

Günümüzde 48 ülkede resmi olarak yapılmaktadır. Her yıl her Capoeira akademisi Batizado denen kuşak törenleri düzenleyerek hem capoeiristaların bir üst seviyeye yükselmek için yaptıkları mücadeleleri sergilemekte hem de müthiş gösteriler sunmaktadırlar. Capoeira Angola, Regional ve Senzala olarak 3 genel türden oluşmaktadır. Angola’da kurnazlık ve çeviklik ile rakip alt edilmektedir.

Daha Fazlası


1 9

Diğer tarzlara göre daha yavaş rtimlerle yere yakın oynanmaktadır. Regional’de dövüş teknikleri daaahhha ağır basmaktadır. Akrobasi içermez, müzik daha canlıdır. Bunların dışında berimbaudan çıkan temel 3 ritim vardır.

Banguela, iuna ve muidinho denen bu ritimler oyunun ritmini belirler. Banguela, regional stilinin oyunudur. Sert ataklardan ziyade iki capoeiristanın uyumu ile uygulanan tekniklerden oluşmaktadır. Amaç dövüşten ziyade strateji ve uyumdur. Bu yönüyle santranca benzetilir. İuna, sadece üst seviyede capoeiristaların oynayabildiği hızlı, tekniksel ve akrobatik oyuna verilen isimdir. Capoeira orkestrasına Bataria denmektedir.

En önemli müzik aleti Berimbau’dur. Diğer müzik aletleri ise Atabaque, Pandeiro ve Agogo’dur. Ayrıca Capoeira kılıçlarla yapılan maculele ve samba dansları ile iç içe geçmiş etnik bir dans stilidir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri