Nefes İzi

Verilen her nefeste kişinin vücut kimyasının ürünü olan atıklar bulunmaktadır.  İsviçre’de yapılan araştırmalarda bu atıkların eşsizliği ilk kez tespit edilebildi.

Daha Fazlası


1 46

Parmak izi yerine nefes izi

İdrar ve kan tahlilleri  gibi nefes tahlilleride yapılarak kişiye özgü tanı koymak artık mümkün olacak. BBC’nin haberine göre araştırma ekibinin başındaki kişi olan Renato Zenobi, nefes izinin tanı koymada bu zamana kadar kullanılmamasına şaşırdığını belirtti.

Zenobi ayrıca, Eski Çin tıbbında kişinin diline, nabzına, nefesine bakıldığını ve eğitimli köpeklerin kanseri koklayarak tespit edebildiklerini vurguladı. Mide kanserinin hatta akciğer enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerin çeşitlerinin dahi bu yolla öğrenilebileceği bulunmuştu.

Zenobi, nefes izinin bir kriter sayılabilmesi için parmak izi gibi değişmeyen, bozulmayan bir yapısının olması ve gün içerisinde yediklerimiz ve içtiklerimiz ile bile değişmemesi gerektiğini belirtti. Araştırma ekibi farklı yiyecek ve içecekler ile beslenen 11 gönüllüden farklı zamanlarda alınan nefes izi örnekleri spektrometre içerisine konularak kimyasal bileşikleri ölçtü.

Deneylerin sonuçları İsviçre’deki merkezde değerlendirildi ve su buharı, karbondioksit gibi bazı maddelerin benzerliği görülür iken bazı maddelerin birbirlerine hiç benzemedikleri ve kişiye has oldukları belirlendi. Kişiye has bu maddeler çeşitli deneylere tabi tutuldu ve hiçbir şekilde birbirlerine benzemedikleri tespit edildi. Araştırma sonucunda verilen nefesteki kimyasalların parmak izi gibi kişiye has olduğu ve hem güvenlik hem de sağlık sektöründe bu yöntemin güvenle kullanılabileceği belirtilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri