Performans Testi:Galaxy S4,S3,Note 2LG Nexus 4,HTC One,Optimus G Pro

Android akıllı telefon piyasasının en sağlam 6 cihazı PhoneArena üzerinde 7 farklı performans testinde karşılaştırılma yapıldı. Samsung’un Galaxy serisinin yeni üyesi olan Galaxy S4’ün 4G bağlantılı pazarlara özel olarak üretilen Snapdragon 600 işlemcili versiyonunun kullanıldığı (Türkiye’de 3G’li versiyon olan Exynos 5 işlemcili GS4’ler satışa çıkacak) karşılaştırma sonuçları ise gerçekten de ilgi çekici. Karşılaştırmada yer verilen  diğeğr cihazlar ise yazının başlığında da değinildiği üzere Galaxy S3, Galaxy Note 2,HTC, LG Nexus 4 ve Optimus G Pro ile ‘nin son bombası  HTC One. 2013’ün en popüler cihazlarında Xperia Z’nin performans teslerinde kendine yer bulamamış olması ise analizde göze çarpan bir eksiklik.

Performans testlerinde Xperia Z’nin eksikliği hissediliyor

Aşağıda sırasıyla değişik performans testlerinde cihazların gösterdikleri performansları görüntüleyebilirsiniz.

1) AnTuTU İşlemci Performans Testi

Cihaz karşılaştırmalarında en çok kullanılan test olan AnTuTu’ya göre HTC One Galaxy S4 rakiplerine ciddi bir fark artarak ilk iki sırada yer alırken LG Optimus G Pro üçüncü sırada yerini alıyor. Galaxy Note 2, Nexus 4 ve Galaxy S3 ise son üç sırada kendilerine buluyorlar.

AnTuTu testinin galibi HTC One oluyor  © Phone Arena
AnTuTu testinin galibi HTC One oluyor © Phone Arena

2) Quadrant Standard Performans Testi

Quadrant Standard her ne kadar GLBenchmark ve 3D Mark gibi testler kadar özel olmasa da oldukça yaygın bir şekilde kullanılan, popüler bir test. Aşağıdaki grafikte Quadrant Standart test sonuçlarını görüyorsunuz. Bu test değerlendirilmesind’e Galaxy S4 birinci sırayı HTC One’ın elinden alıyor. Alt sıralardaki dağılımlar ise AnTuTu’dakinin aynısı.Galaxy S4,LG Optimus G Pro’nun  ve HTC One’ı çok ciddi derecede zorlamış olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Quadrant Standard’ın galibi GS4 oluyor
Daha Fazlası


1 158

3) GL Benchmark 2.7: T-Rex HD Görüntü Performans Testi

Bu test cihazların HD görüntüleme kapasitelerini kapsamlı şekilde değerlendirme imkanı sağlayabiliyor. Test sonuçlarına göre Nexus 4 sahip olduğu 720 piksellik ekranı ile 1080 piksellike Galaxy S4 ve HTC One’ı ciddi bir şekilde ezmiş görünüyor. Özellik ve donanım olarak Galaxy S4 ve HTC One ile çok yakın özelliklere sahip olan LG Optimus G Pro ise kendisine dördüncü sırada yer edinirken, Galaxy Note 2 ve Galaxy S3 son iki sırayı birlikte paylaştılar.

Nexus 4 açık ara birinci

4) Vellamo HTML 5 Performans Testi

Cihazların HTML 5 ile deneyimlerindeki performanslarını değerlendirmek gibi harika bir hizmet sunan Vellamo testini birinci olarak  LG Optimus G Pro geliyor. HTC One sıralamada ise  az pay ile birinciliği kaçırarak ikinci sırada yer alırken Galaxy S4, ve S3, Note 2 cihazları sıralamada üçüncü, dördüncü ve beşinci sıralarla kapattılar. GL Benchmark testinin şampiyonu Nexus 4 ise bu sefer son sırada yer alıyor.

HTML 5 testinin birincisi LG Optimus G Pro oluyor

Sonuç

Tüm test sonuçları dikkate alındığında Galaxy S4’ün mevcut Android piyasasının en hızlı telefonu olduğunu iddia etmek mümkün. Yalnız HTC One’ın nefesinin her anlamda S4’ün ensesinde olduğu kesin. LG Optimus G Pro her ne kadar Galaxy S4 ile aynı işlemciye sahip olsa da (Snapdragon 600) performans konusunda S4 ve HTC One’ın arkasında kalıyor. Bunda LG’nin bu cihazda yazılım optimizasyonu noktasında eksikliği olduğunu iddia etmek mümkün. Test sonuçları’nın Nexus 4’ünde performans olarak yeni süperstar cihazlar karşısında çok da ezilmediğini göstermiş oluyor. Geçen yılın yıldızları Galaxy Note 2 ile Galaxy S3 hala ayakta olduklarını gösterselerde yine de son jenerasyonun gölgesinde kalıyorlar.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri