Kaçırılma’ya karşın güvenlik bilekliği

Kaçırılma ve öldürülme riski altında yaşayan ve ya görev yapan görevliler için özel olarak geliştirilen bileklik, çalıştırıldığı taktirde uydu ve telefon aracılığı ile kullanıcısının yerini tespit ederek haber verecek. Bilekliğin amaçlarından bir diğeri ise kullanıcısının arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolmasını engellemek.

Bunun için bileklik Facebook ve Twitter’a uyarı niteliğinde mesajlar gönderecek. Cihazı ortaya çıkan ve geliştirilmesini destekleyen İnsan Hakları Savunucuları örgütü bu fikrin Çeçen insan hakları savunucusu Natalia Estemirova’nın kaçırılıp öldürülmesi sonucu geliştirildiğini dile getiriyor.  İçerisine yerleştirilmiş uydu yer belirleme sistemi ve telefon ile önceden belirlenen mesajlar gönderilmesi istenen yerlere iletiliyor.

Bileklik bölgeye en yakın güvenlik güçlerini de uyarıyor ve bilgi mesajları gönderiyor. Bilekliğin tehdit altında olan kişilerce kullanılabilmesi için çalışmalar sürüyor. Şu ana kadar 3000 adet üretilen bilekliklerin dağıtımı ilk olarak insan hakları örgütlerinde yapıldı.

Kaçırılma bilekliklerinin geliştirilmesi için fon bulmaya çalışan örgüt ev hanımlarından öğrencilere, doktorlardan güvenlik güçlerine, çocuklarının güvenliğinden endişe duyan ailelere, öldürülme endişesi taşıyan insanlara kadar bir çok kişinin bu bileklikler sayesinde yerlerinin tespit edilebileceğini belirtiyor.

[highlight]Ayrıca bileklikleri takan kişiler [/highlight]internet üzerinden sürekli takip edebilmek mümkün. Bileklik tehlike anında kendi kendine çalışabildiği gibi kaçırılma bilekliğini takan kullanıcı bilekliğin güvenlik mekanizmasını kendi kendine de çalıştırabiliyor. Halen geliştirilmesine devam edilen bilekliklerin halka satışı ise önümüzdeki yıl başlayacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri