PlayStation 4 tanıtımı yapıldı

Japon elektronik şirketi Sony, dün yeni nesil oyun konsolu PlayStation 4’ü tanıtımını yağptı.PS3’ün uzun zamandan beri beklenen yeni versionu, yaz ayında piyasaya sürülecek.

PlayStation 4 tanıtımı yapıldı
PlayStation 4 tanıtımı yapıldı

Sony, ABD’nin New York kentinde alışılmışın dışında bir etkinlik düzenledi. Şirkett’en beklenildiği gibi rakibi Xbox’tan önce yeni oyun konsolunu tanıtımını yaptı. Ancak ne PS4’ün fiyatı açıklandı ne de konsolun neye benzediği gösterildi.

Sony PlayStation 4 projesinin mimarı Mark Cerny, yaptığı sunumda sadece yeni ‘DualShock 4 kontrol cihazını’ gözler önüne serdi. Stereo kamera özelliği bulunan  cihazın, Microsoft Kinect kontrol cihazına olan benzerliği dikkatlerden kaçmadı.

Sony’nin etkinliğinde sunulan tek cihaz olan DualShock 4, aynı zamanda’da hareket sensörü ve, ön tarafında dokunmatik fare ve oyuncuları kolayca tanımlamasını sağlayan bir panel özelliğine sahip. Kontrol cihazında ayrıca, oyucuların arkadaşlarıyla video paylaşımı yapapmasını sağlayan ‘Share’ butonu bulunuyor.

Sony, PlasyStation 4’ün en son teknoloji PC’lerde olduğu gibi gelişmiş grafik işlemcisi kullanacağını, aynı zamanda sosyal içeklerin’de entegre edilmiş olduğunu belirtti. Yeni konsolda yer alacak ‘Remote Play’ özelliğinin, çok kapsamlı oyun konsolu PlayStation Vita mobil cihazıyla etkileşim kuracağına dair sinyal verildi.

BÜYÜK ORTAKLAR BOY GÖSTERDİ

Daha Fazlası


1 182

Sony, New York’taki gecede oyun partnerleriyle sunacağı hizmetleri’nin açıkmasını yaptı.. Streaming oyun hizmeti sunan Gaikai ile ilişkisini güçlendiren Sony, kullanıcılara PlayStation Store üzerinde anında oyun deneme, oyunları gerçek zamanlı olarak yayımlama, oyuncuların arkadaş çevrelerine oyunlarını izletme veya oyuna dahil etme imkanı sunacak.

[highlight]Mark Cerny, yaptığı sunumda[/highlight], ‘yeni konsolun video oyunlarında bir devrim olacağını belirtti. Cerny, “Oyun platformuyla oyun keyfi arasına hiçbir şeyin girmeyeceği konusunda emin olduğumuz bir iş yaptık” dedi.Sony gecesinde, birbirinden büyük oyun partnerleri de boy gösterdi. Halo’nun kurucusu Bungie, World of Warcraft’ın yaratıcısı Blizzard ve Final Fantasy’nin yapımcısı Square Enix, video oyun çevresindeki en yeni gelişmer hakkında açıklamalar yaptı.

Bungie, online aksiyon oyunu ‘Destiny’nin PS4’te yer alacağını belirtirken, Blizzard, Diablo III’ün ARPG (aksiyon rol yapma oyunu) olarak PS4’te yer alacağını açıklamasını yaptı. Square Enix, yeni Final Fantasy’nin de PS4’te bulunacağını belirtti.

OYUN KONSOLLARI DİRİLMEK İSTİYOR

Sony, ilk oyun konsolları PS1 ve PS2 ile dünya genelinde 155 milyondan fazla sattıı. PS3 ise, Microsoft’ın Xbox ve Nintendo’nun Wii konsollarının getirdiği rekabetle aynı başarıyı yakalamasa’da, kullnıcıların ilgisini kaybetmedi.PS3, Xbox 360 ile rekabete girerken, Nintendo, Kasım ayının 2012′ sin de Wii U konsolunu tablet benzeri GamePad kontrol cihazı ile birlikte sunum yaptı. Konsol, geride kalan süre içinde 3 milyon sattı.

USAToday’in verdiği habere göre, konsol sektörü 2012’de yüzde 22 kadar geriye gitti. Bunun en büyük sebeplerinden biri, Xbox 360’ın sekiz, PS3 ve Nintendo Wii’nin de altı yıldır piyasada bulunması olarak gösterildi.

Video oyunu piyasasında araştırma’cı kimliği ile bilien şirket Electronic Entertainment Design and Research analisti Jesse Divnich, “Yıllardan beri oyunseverler yenilik ve yeni teknoloji için bekliyor… Sony, PS4 ile şu an doğru yolda ilerliyor” dedi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri