Her şeyi gören kameralar

Her şeyi gören kameralar
Her şeyi gören kameralar
Daha Fazlası


1 182

Her şeyi gören kameralar

Bilimsel gelişmelerin son yıllarda hız kazanmasıyla birlikte aksiyon-macera filmlerinde ajanların ellerinde görmeye alışık olduğumuz teknolojik aletler teker teker hayat buluyor. Bunlardan biride bir çok alanda kullanılabilecek çok sayıda faydası dokunabilecek, ancak art niyetli insanların eline geçtiği takdirde bir silaha dönüşebilecek 3 boyutlu güvenlik kameraları.

Edinburgh’da bulunan Heriot-Watt Üniversitesi’nde geliştiren her şeyi gören kameralar insan cildi hariç her şeyi görebiliyor. BBC’nin haberine göre şuan 3 kilometre ötesini 3 boyutlu olarak görebilen kameralar geliştirilmeye devam ediliyor. Araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre kullanılan lazer ışığının insan vücudunu taramaması sebebiyle insanların çıplak görüleceği endişesi de ortadan kalkmış oldu.

Sistem cisimlerin üzerinden çarparak geri dönen lazer ışığının kameraya ulaştığı süreyi hesaplayarak çalışıyor. 3 boyutlu kameralar bitkilerin büyümesinden kayaların hareketleri ve değişimlerine kadar bir çok doğa olayının da gözlemlenmesine olanak sağlayacak. Araştırmacılar, bu teknolojinin geliştirilmesiyle cisimlerin hareket yönlerinin ve hızlarının tespit edilebileceğini belirtiyorlar.

3 boyutlu kameralar zamanla kilometrelerce uzaklıktaki cisimlerin derinliklerini görüntüleyebilecekler. Araştırmacılar önümüzdeki beş yıl içerisinde sistemin taşınabilir boyutlara, ideal hafifliğe, daha dayanıklı bir hale getirilerek herkesin çantasında derinlik ölçen bir cihaz taşıyabileceğini dile getiriyorlar. Sistemin hata payının ise yok denecek kadar az olduğuna ve güvenlik, tıp, eğitim, silah teknolojisi, fotoğrafçılık ve medya gibi birçok alanda farklı özelliklerin eklenmesiyle kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri