Çin dünyanın en büyük enerji üretim ve tüketim ülkesi

Çin dünyanın en büyük eneri üretim ve tüketim ülkesi

Çin 2012 yılı sonu itibariyle dünyanın en büyük enerji üretim ülkesi haline gelmiştir. Ülkede geçtiğimiz yıl elektrik üretim kapasitesi 1 milyar 140 milyon kilovata ulaştı.
Çin medyasında’ki bir haberde , geçen yılki üretim kapasitesinin 249 milyon kilovatlık kısmının hidroelektrik santrallerinden, [highlight]63 milyon kilovatlık[/highlight] kısmı ise rüzgâr enerjisinden elde edildiği bildirildi.

Daha Fazlası


1 127

Öte yandan, ülkedeki toplam nükleer elektrik üretim kapasitesinin de dünyada birinci sırada yer aldı. Haberlerde ayrıca, ülkenin doğusundaki Üç Boğaz Barajı’nda geçen sene 98,1 milyar kilovat’a yakın elektik üretimi olduğu, elektrik üretiminin 2011 yılına göre yüzde 25 kadar fazlalaştığı kaydedildi. Üç Boğaz Barajı’nın 2012 yılı sonu itibariyle en yüksek verimliliğe ulaştığı ve Çin’in hidroelektrik tesislerinden elde ettiği toplam elektrik üretiminin yüzde 14′ünü karşıladığı ifade edildi.

Çin Devlet Enerji İdaresi‘nin yaptığı bir açıklamada da, gelecek yıl enerji alanında arz-talep dengesini korumak için kömürden elektrik üretiminin daha sağlıklı hale getirilmesi ve bölgeler arası elektrik nakliyatının güçlendirilmesi gibi bir dizi tedbir alınacağı açıklandı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri