Google’nin almak istediği .search ile noktasız alan adı dönemini başlatmak istiyor

Google'nin almak istediği  .search ile noktasız alan adı dönemini başlatmak istiyor
Google’nin almak istediği .search ile noktasız alan adı dönemini başlatmak istiyor

Markalara özel alan adları süreci başladığından beri konuyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Şimdiye kadar pek çok dev firma çok sayıda jenerik alan adı uzantısı için başvuru gerçekleştirdi. Fakat ICANN konuyla ilgili son kararını vermediği için de gergin bekleyiş devam ediyor.

Bu sırada firmalar da ICANN’i özel alan adı uzantılarının kendilerine tahsis edilmesi için ikna turlarına başladılar bile. Son ortaya çıkan belgeye göre Google ICANN’e, başvuruda bulunduğu .search, .app, .blog, .cloud gibi alan adı uzantılarını ne şekilde kullanmayı düşündüğüne dair planlarını detaylı bir şekilde aktarmış.

Bunlar arasında özellikle “arama” anlamına gelen .search alan adı uzantısına dair planları ise oldukça ilgi çekici.
Bu konuda Google ismine süreci yöneten Charleston Road Registry’nin ICANN ile paylaştığı bilgilerde (PDF) Google’ın başvuruda bulunduğu fakat hemen hepsinde başka firmalarla rekabet içine girmiş olduğu alan adlarını ne şekilde kullanmayı amaçladığı detaylı bir şekilde yer alıyor.

Daha Fazlası


1 29

Google, .blog uzantısını kullananların kendi tercih ettikleri pltform üzerinde bulunan blog’ları ile kolay bir şekilde entegre edilebilmesini hedeflerinin arasına aldıklarını söylüyor. .Cloud alan adı uzantısının, sadece doğrudan bulut yapısı kullanan projeler tarafından kullanılmasını amaçlanıyor. .App uzantısı platformdan bağımsız şekilde geliştiriciler tarafından kullanılabilecek.

Search alan adı uzantısında ise Google’ın düşündüğü yapı biraz daha değişik. Google’ın http://search şeklinde, noktasız bir kullanım projesi var. Google noktasız search alan adı için özel bir teknik standart geliştirilerek kullanıcıların en kolay yoldan arama yapabilmelerini sağlamasını öneriyor.

Her ne kadar bu jenerik alan adları için yaptığı başvurulara rakiplerinden ağır eleştiri ve itirazlar olmuş olsa da, Google’ın noktasız search için önerdiği yöntem çok ilginç. Google’ın bu servisi kullananlara arama sonuçlarının kendi tercih ettikleri arama motoru tarafından sunulmasını öneriyor. Tabi böyle oluncada  bu şekilde hayata geçmesi durumunda http://search üzerinden gerçekleşen aramalarda isteyen Google, isteyen Yandex isteyen Bing,  sonuçlarını görebilecek.

Dedğimiz gibi ICANN henüz bu özel alan adı uzantıları konusunda son kararını henüz almadı. Fakat noktasız alan adları ICANN’in daha önce de gündemine gelmiş fakat net bir karar alınamamıştı. Konuyla ilgili raporu PDF olarak şuradan inceleyebilirsiniz.
Eğer Google noktasız .search alan adı ile ilgili bu planlarını hayata gerçekten geçirebilirler’se, olası diğer noktasız alan adlarının da önünü açmış olacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri