Twitter’ın karanlık tarafı: Yüz milyon dolarlık sahte hesap sektörü

Twitter’ın karanlık tarafı

Twitter’ın toplam kullanıcı sayısı 300 milyon kadar. Bu rakam Twitter’ın çok önemli bir potansiyeli olduğunu net bir biçimde gösteriyor. Fakat ne yazık ki bu hesapların tamamı gerçeğin’den uzak. Sahte hesaplar Twitter içerisinde artmaya ve kendi pazarını bir şekilde alt zemin oluşturmuş oldu. New York Times’ın haberine göre sahte Twitter pazarı 40 ile 360 milyon dolar arasında bir hacme ulaştı.

Andrea Stroppa ve Carlo De Micheli adlı iki İtalyan güvenlik uzmanının aylar süren araştırmalarına göre Twitter üzerinde sahte hesap sayısı 20 milyon’lara kadar ulaştı. Bu da kaba bir hesapla tüm Twitter hesaplarının yüzde 7’sinin sahte olduğu anlamına geliyor.
İşin genişliği büyüdükçe sahte hesapları işletenler de giderek daha profesyonel hale geliyorlar ve sundukları “hizmetleri” de zenginleştiriyorlar…
Aslında sahte Twitter hesapları konusu çok yeni bir konu değil ve bu konuyla mücadele için bazı araçlar da var. Biz de Webduzzi’de daha önce sahte Twitter hesaplarını tahmin etmeye çalışan Fakers ve SocialBakers’ın FakeFollowers gibi araçları sizlere tanıtmıştık.

Sahte olan profiller gerçeklerinden daha gerçekçi

Daha Fazlası


1 13

Fakat sahte Twitter hesaplarını ayırt etmek de gün geçtikçe zorlaşıyor. Çünkü milyon dolarlık sektörde yer alanlar Twitter hesaplarının daha gerçekçi görünmeleri için artık her detaya daha fazla özen gösteriyorlar. Twitter hesaplarına dair tüm alanlar ayrıntılı bir şekilde doldurulması için özel yazılımlar geliştiriliyor, özgün gibi görünen içerikler üretiyorlar ve re-tweet’lerle hesabı aktif gibi gösteriyorlar.

Yani sahte Twitter hesaplarının büyük kısmı, çoğu gerçek hesaptan daha “gerçekçi” görünüyor. Twitter bile bu konularda zorlanabiliyor. Twitter sözcüsü Jim Prosser; Twitter’ın çok farklı kullanım alanları olduğu için gerçek ile sahteyi ayırt etmenin çok zor bir iş olduğunu söylüyor.

1.000 takipçi 18 dolar

Bu durum da sahte Twitter kurnazlarına yarıyor. Bu sektörün ana gelir kalemi takipçi arttırarak satış yapmak. Genellikle binlik paketler halinde satılan takipçi pazarında 1000 Twitter takiçisinin ortalama ücreti ise 8 dolar fakat biraz piyasa araştırması ile 5 dolar ile 1.000 takipçi satanları bulmak da zor değil.
Sahte Twitter takipçilerinin yanı sıra sahte re-tweet’ler de satın alabilmek mümkün. Şu sıralarda günlük 5 re-tweet’in ortalama fiyatı 9 dolar civarı. Eğer günde 125 re-tweet isterseniz 150 doları gözden çıkartmanız gerekiyor.
Sahte hesaplar Twitter için giderek daha çok sıkıntı olmaya başlıyor. Sahte hesapları ayıklarken gerçek kullanıcıları rahatsız etme endişesi ise şu an için Twitter’ın en büyük endişesi gibi görünüyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri