İnternet Geçmişinizi 10 adımda silin

İnternet Geçmişinizi 10 adımda silin
İnternet Geçmişinizi 10 adımda silin

İnternet Geçmişinizi 10 adımda silin.[highlight]İnternetin[/highlight] yaygınlaşmasıyla bireylerin hayatları dijital dünyada giderek daha fazla izler bırakılmaya başlandı. Kişisel mahremiyetin bazen isteyerek, bazen ise istemeden ihlal edilmesine neden olan bu süreçte İngiliz The Guardian gazetesi 10 adımda dijital izleri silme rehberi yayınladı.

Facebook’ta, gizlilik ayarlarından her şeyi ‘özel’ yapın.

Facebook’ta etiketlendiğiniz resimleriniz’i tek tek açıp, ‘Seçenekler’ bölümünden etiketleri kaldırın.

Google Blogger’da hesabınız var ise ordaki profilinizi silin. Böylelikle  tüm blog yazılarınız ve yorumlarınız yok olur.

Tumblr yada WordPress blogunuz varsa ikisini’de silin

Daha Fazlası


1 85

Arama motorlarına iki tırnak içinde isim ve soyadınızı yazın. Forumlardaki yorumlarınızı bulun ve silin. Gazeteler ise bir haberde adınız geçiyorsa isminizi silmeyi reddedebilir

Google Görseller’de de isminizi arattırın. Fotoğraflarınızın çıktığı sitelere bunları kaldırmaları için rica’da bulunun. Flickr gibi sitelere gönderdiğiniz fotoğrafları da kaldırın.

İsminizi sürekli aratın. İsminizin çıktığı sitelerin sahipleriyle temasa geçip kaldırtmayı deneyin.

Facebook, Blogger ve WordPress’e yolladıklarınızın hâlâ Internet Archive sitesinin dizinlerinde yer alabiliyor olabileceğini’de unutmayın. Bu site, içerik kaldırma taleplerini tek tek ele alıyor.Tam adınızı internetten tamamen kaldırsanız bile, kararlı bir araştırmacının arda kalan gönderilerinizi ve arkadaşlarınızın sizden bahsettiği iletileri inceleyerek size ulaşabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Sizi izleyen Google’ın arama motoru yerine, daha alternatif sizi izlemeyenleri deneyin.

Bu şekilde Yaparsanız İnternet Geçmişinizi 10 adımda silin silebilirsiniz

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri