Sizce Twitter 10 milyar dolar eder mi

Sizce Twitter 10 milyar dolar eder mi
Sizce Twitter 10 milyar dolar eder mi

İnternet sektöründe bir işin finansal değerini hesaplamak çok kolay aslında. Eğer söz konusu olan geleneksel bir şirket olsaydı işiniz çok daha basit olurdu. Bir restoran veya bir banka için şirket değerlemesi için yıllar boyunca bir çok örnekler, somut veriler ve oturmuş gelir/gider akışı modelleri üzerinden çok daha net bir değerlendirme yapmak mümkün olabilirdi.

Aslında İnternet sektörü hem geleneksel iş potansiyelleri’ne göre çok daha yeni ve elimizde somutlaşmış çok az referans noktası var, hem de gelir modelleri büyük oranda sanal ekonomi üzerine kurulu olduğu için şirketin bugününü ölçmek, yarınını değerlendirebilmek için yeteri kadar veri sağlayamayabiliyor.

Twitter en son yatırımların ardından 10 milyar dolarlık değerlemeye ulaşmış olması da işte tam olarak bu yüzden kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oluyor…

[highlight]Wall Street henüz Facebook’a inanmıyor[/highlight]

Facebook’un son dönemlerin en ilgi çekici internet sitesi olabildiğine hiç bir şüphe yok. Sadece 1 milyara ulaşmış olan kullanıcı rakamları ile değil, Facebook bağlanmak ile web’in artık neredeyse içine nüfuz etmiş olması bile Facebook’u bugün ekonomik olarak çok önemli bir konuma getirmeye yeter. Fakat buna rağmen daha eski yapıda iş modelleri üzerinden şirket değerlemesi yapmaya alışmış olan Wall Street ne bu gerçeklikten, vede Facebook’un finansal raporlarından fazlasıyla etkilenmiş gibi duruyor, Facebook neyazıkki borsa içinde bir türlü amaçladığı seviyeye ulaşamıyor.

Diğer bir örnek olan Apple son dönemlerde borsada biraz zorlanıyor gibisinden görünse de, Wall Street’in daha basit anlayabildiği bir iş modeline sahip: Kendi teknik alt temelini kullanarak, kendi cihazlarını satıyor. Bu açı ile bakıldığında Apple, kendi ürettiklerini satan bir teknoloji şirketi.Üretiyor ve ürettiği ürünlerin ticaretini yapıyor. Şimdilerde bu sayede ciddi kar oranına ulaşmayı başarmış bir şirket ve borsa da bunun karşılığı görülebiliyor.

İş sadece internet üzerinde gerçekleştiğinde ise ekonomik değerini doğrudan hesaplamanın pek zor olduğu, bedava kullanıcılar devreye giriyor. Facebook’un yaklaşık kullanıcısı 1 milyar fakat bu kullanıcılardan doğrudan kayda değer bir kar üretmiyor. Bu şekilde oluncada daha derin hesaplara alışmış geleneksel finans dünyasında karışıklığa neden oluyor.

[highlight]200 milyon kullanıcının değeri ne?[/highlight]

Wall Street Journal’dan Dennis Berman’ın Twitter’ın gerçekten 10 milyar dolar edip etmediğini tartıştığı yazısı tüm bu karışıklığın güzel örneğinden biri oldu. Berman’ı destekte yanında olan ve onun varsayımlarına itiraz eden pek çok yazı yazıldı.

Berman özetle ilk bakışta Twitter’ın 10 milyar dolar olmıcağını düşündüğünü, fakat konuya daha derinden baktıkça bunun gerçekten çok da uzak olmadığı sonucuna inandığını anlatıyor. Fakat Berman’ın analiz şekline yönelik eleştirilerin en başında değerlemenin Twitter’ın bugünkü finansal durumu üzerinden değil, ileride ulaşabileceği potansiyel kaynakları üzerinden yapılmış olması geliyor. Buna göre’de Twitter’ın 10 milyarlık değerlendirilmesi tamamen bir varsayım üzerine kurulmuş durumda.

Daha Fazlası


1 13

200 milyon kullanıcıya sahip, 2013’te 1 milyar dolar civarında bir gelir üretmesi beklenen fakat fiziksel bir ürün satış yapmayan, reklam kazançlarına sahip olan Twitter’ın değeri nasıl hesaplanabilir?

Bir finans uzmanı olmamakla beraber, internet dünyasını yakınen tanıyan ve takip eden biri olarak şunu söyleyebilirim ki; bugün Twitter gibi bir firmanın değerini hesaplamanın bana göre tek yolu işte bu potansiyelin gerçekleşebilecek değerini görmekten geçiyor. Bu Wall Street’in bugün kabul görmediği ama alışmak zorunda olduğu bir gerçek…

[highlight]Hesabı güç sanal ekonomi[/highlight]

En azından önümüzdeki 10, belki 20 yıllık süreçte internet; ne demir çelik sanayi,turizm, yada gıda sektörü gibi basitçe değerlemesi hesaplanabilecek bir sektör haline gelmeyecek. Somut finansal deliller yerine, değerlemeler soyut ve görsel kavramlar üzerinden hesaplanmak zorunda olucak. birim başı maliyet yada satış başı karlılık gibi kavramlar Twitter benzeri iş modeline sahip şirket için yeterince geçerli değil.

Eğer’ki bir restorant işletiyor olsaydınız, her 200 müşterinin size ortalama getirisini çok daha rahat hesaplayabilirdiniz ama bugün bir internet sitesinin 200 milyon kullanıcısı olması, bu sitenin kesin olarak şu kadar birim gelir üreteceğini göstermiyor.

İşi biraz daha karıştıran nokta ise, bu hesabı zor yapıya dışarıdan potansiyel yatırımların gelmesi. Gerçek ve somut olarak değerinin hesaplanması zor olan bir şirkete yatırım yapılırken gerçekleşen ticaret (para karşılığında şirket hissesi alışverişi) hangi baz üzerinden gerçekleşmeli?

[highlight]Serbest piyasa ekonomisi[/highlight]

Serbest piyasa ekonomisi bu noktada devreye giriyor ve alıcılar, satıcının değerini vurguluyorlar.Bu zamanda Twitter’a 10 milyar dolar değerleme ile para koyanlar, Twitter’ın değeri hesaplıyor ve 10 milyar doların üzerine çıkacağını düşünüyorlar. Bu varsayımları hesaplarken de sadece çok sınırlı olarak somut verilerden faydalanaıyorlar.Bu Karar büyük ihtimalde Twitter’ın potansiyeline biçtikleri değer üzerinden yapılıyor.

Sizce Twitter 10 milyar dolar eder mi? Bu sorunun cevabı tamamen sizin son derece genç olan internet sektörünün nereye doğru gideceğini düşünedüğünüze ve Twitter’ın internet sektörünün ilerlemesine en uygun şekilde ayak uyduracak şekilde yönetilip yönetilmeyeceğine dair inancınıza bağlı.

Eğer bana sorsalardı benim şahsi görüşüme göre Twitter 10 milyar dolar eder.

Peki ya size göre?

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri