İphone’un yeni güvenlik açığı

[highlight]Apple[/highlight] son zamanlarda birçok sorun’lar yaşadı. Telefonuy’la ilgili olan bu sorunları hızla çözmeye çalışıyor, fakat pek okadar başarılı olduğunu neyazıkki söyleyemicez. Çünkü Apple sorunları çözüyor, [highlight]hackerler[/highlight] ise buluyor ve yeni bir çözüm üretilmesi gerekiyor. Apple’ın son çözdüğü açıklardan sonra hackerler yeni boş durmayıp bir açık bularak Apple’ı yine zor durumda bırakıyor.

Bu defa hackerların buldukları açık nedir? Hackerlar bu defa’da İphone’da tuş kilidi güvenliğini nasıl aşılacağını buldular. Bu güvenlik açığı gerçekten de bulunuyor. Siz cihazınızı istediğiniz kadar kilitleyin. Eğer biri bu açığı nasıl değerlendireceğini biliyorsa kesinlikle şifrenizi bilmeden telefonunuza ulaşabilecektir. Apple buna benzer bir açığı daha önce kapatmıştı. Ancak daha sonra hackerlar boş durmadıklarını kanıtladılar.

Daha Fazlası


1 158
İphone'un yeni güvenlik açığı
İphone’un yeni güvenlik açığı

Hackerlar ekran kilidini aşmak için çok değişik bir yol buldu. İphone 4S’in İphone 4 sesli komutları algılayabilen yazılımı Voice Control özelliğinden faydalanan hackerlar bu özellik ile telefon numarasını çevirmeye çalışarak ekran kilidini aşmayı başarıyor. Bu amaçla bir yöntem de kullanılıyor. Apple’ın kesinlikle kısa bir sürede bu açığı kapatması bekleniyor. Çünkü İphone telefonunu seçen kullancıların çoğu güvenliği için seçiyor. İphone’lara yapılan saldırılar Android’e kadar olmuyor. Bu nedenle’de birçok kişi İphone kullanmayı seçiyor. Ancak buna benzer güvenlik ihlalleri olduğu zaman İphone kullanıcıları biraz pişmanlık duymuyor değil.

[highlight]İphone 4 ve İphone 4S[/highlight]’lerde meydana gelen açığın bir çözüm seçeneği bulundu. Bu çözüm seçeneği şu şekilde uygulanabilir. Ayarlard à Genel à Passcode bölümüne giriyoruz. Ardından’da orada bulunan Voice Control bölümünün özelliğini kapatıyoruz. Bu şekilde yaptığınız zaman Voice Control özelliği kullanılmaz oluyor ve ekran kilidinizi kesinlikle aşamıyorlar. Voice Control özelliği gibi olan Siride bu açık bulunmuyor. Bu nedenle Siri özelliğini kullanan kişiler kapatmak zorunda değiller.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri