Google Reader alternatifleri ve RSS dünyasının geleceği

Google  Reader alternatifleri ve RSS dünyasının geleceği

rss

Sizlere bugün erken saatlerde aktardığımız gibi Google yayınladığı blog yazısı ile çok sayıda servisini Temmuz ayı içinde kapatılacağı açıklamasını yaptı. Söz konusu servisler arasında en dikkat çekeni ise kuşkusuz Google Reader.
Google Labs bünyesinden çıkmış bir proje olan Google Reader, tam 2005 yılında hayatımıza sunulmuştu. RSS dünyasında gerçek bir standart haline gelen Google Reader, Google hesabları içerisinde RSS teknolojisi ile takip etmek istediğiniz kaynakları saklıyor ve bunları üçüncü parti uygulamalara sunuyordu.
Google’a eleştiri yağıyor
Google’ın bu kararının ardından servisin kullanıcıları başta Twitter olmak üzere birçok platformda şirkete şikayetlerini iletiyorlar. Bu arada google’ye Google Reader’ı geri getirmesi yönünde çağrılar yapan siteler bile açık durumda. 1 ve 2
Google’ın bu kararından dönmesinin küçük bir ihtimal olduğunu düşünecek olursak gelelim Google Reader seçeneklerine . Herkesin bildiği gibi pazarda bulunan çok sayıda RSS okuyucu ve haber okuma uygulaması Google Reader ile entegreli çalışıyordu. Fakat Google Reader’in kapanmasından sonra kullanıcılarına içerideki verilerin çıktısını almak için imkan tanıyor olabilecek, bizler’de sizinle bu verileri aktararak kullanmaya başlayabileceğiniz bazı uygulamaları tanıtmak istedik.

NewsBlurnewsblur

Google Reader’dan sonra en azından şu an için en çok dikkat çeken alternatiflerden birisi’de kesinlikle Newsblur. versiyon olarak ücretsiz’de bulunan NewsBlur’u bir takım sınırlamalara maruz kalmadan kullanmak isterseniz de aylık yaklaşık 1 dolar kadar ödüyorsunuz. NewsBlur’un ayrıca İphone,android ve ipad için mobil uygulamaları da bulunuyor.

Feedlyfeedly

Arayüzü daha çok Flipboard ve Zite gibi mobil okuma uygulamalarını andıran Feedly de en çok dikkat çeken bir başka seçenekler. iphone,android ve iPad uygulamaları bulunan Feedly’nin aynı zamanda Firefox ve diğer bazı tarayıcı eklentileri de mevcut. Feedly’ye benzerlik olarak bunla birlikte yeni çok sayıda platformdan ulaşabileceğiniz Pulse‘u da alternatfiler arasında sayabiliriz.

Daha Fazlası


1 46

Feverfever

Fever kendi sunucunuzda barındırabileceğiniz bir PHP uygulaması olarak çalışıyor.Bununla birlikte Mobil olarak okuma imkanı da bulunan Fever’ı kullanmanın yaklaşık ücreti 30 dolar. RSS listenizde bulunan yazılar içindeki linkleri analiz yapan uygulama, popüler olan bir çok trend konulara kolayca ulaşmanıza da olanak tanıyor.Fever ve Google Reader’dan alacağınız yedeği yeni hesabınıza aktarmanıza izin veriyor.

NetNewsWirenetnewswire

NetNewsWire bir zamanlar şahsen benim de kullandığım bir RSS okuyucu. Google Reader entegrasyonu da olan uygulamayı, Google Reader’dan bağımsız bir şekilde kendi RSS listeniz ile de kullanabiliceksiniz. Uygulama şu an için iPhone,iPad ve Mac versiyonları mevcut.

FeedHQfeedhq (1)

FeedHQ şu an ücretsiz ve beta durumunda bir RSS okuyucu. Bu yygulamanın şimdiden Readable entegrasyonu mobilden okuma gibi özellikleri bulunuyor.

FeedDemonfeeddemon

FeedDemon kendini Windows için en popüler RSS okuyucu olarak tanıtan ücretsiz olarak karşımıza çıkan bir uygulama. Feed-Demon sadece Windows’da çalışıyor olsa da farklı cihazlar arasında senkronizasyon sağlayabiliyor.
Şu an her nekadar yalnızca Google Reader hesabı ile çalışsa da Reeder gibi çok sayıda uygulamanın da Google’ın bu kararından sonra yeni çözüm arayışları içinde olacağını söyleyebiliriz.
Tabii konunun bir diğer boyutu da Google Reader’dan sonra doğacak olan açığı doldurmak adına yeni internet şirketlerinin ortaya çıkıp çıkmayacakları. Hissen RSS’in Google Reader’dan sonra da internet dünyasının bir parçası olacağına kanaat ediyorum. gün olarak RSS’lerini takip eden bir internet kullanıcı’sı olarak kullanıcı davranışlarının bir süre sonra yeniden buraya yöneleceğini ve uzun yazıların yeniden popüler olabilceğine inanıyorum. Bu yenilenme evresi sürecinin hemen ardından Google Reader sonrası pazarın nasıl şekilleneceğini görmek için de sabırsızlanıyorum.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri