Javascript web api’leri

Javascript web api’leri

Javascript web api'leri
Javascript web api’leri

 

Javascript web api’leri En yaygın betik dili ECMAscript (daha yaygın JavaScript olarak da bilinir) tarafından geliştirilen iken Ecma , API’ler pek çok tarayıcılarda kullanılabilir W3C tanımlanmıştır yaptı.

Javascript web api’leri

Script nedir?

Bir komut dosyası çalıştırmak olmadan önce (örneğin derleme) ön işleme gerek yoktur programı kodudur. Bir Web tarayıcısı bağlamında, kodlama genellikle bir sayfa indirilir tarayıcı tarafından, ya da kullanıcı tarafından tetiklenen bir olaya yanıt olarak yürütülen JavaScript yazılı program kodu ile ilgilidir.

Daha Fazlası


1 22

Scripting Web sayfalarını daha dinamik hale getirebilir. Örneğin, bir sayfa yeni bir sürümünü yüklemeden o sayfanın içeriğine değişikliklere izin veya içerik eklenir veya bu sayfadan gönderilmesine izin verebilir. Eski DHTML (Dinamik HTML) ve ikincisi AJAX (Asynchronous JavaScript ve XML) olarak adlandırılmaktadır.

Bunun ötesinde, scriptler giderek, böyle Geçerli konum, adres defteri ayrıntıları kullanıcının ortamda bilgi, dahil Web sayfaları oluşturmak için, örneğin, mümkün kılan, geliştiricilerin tarayıcı ve üzerinde çalıştığı platformu arasında bir köprü oluşturmasına izin vb

Bu ek etkileşim Web sayfaları geleneksel bir yazılım uygulaması gibi davranmaya yapar. Bu Web sayfaları genellikle denir Web uygulamaları ve doğrudan bir Web sayfası olarak tarayıcıda da kullanılabilir duruma getirilebilir, ya da paketlenmiş ve olarak dağıtılabilirWidget’lar .

Ne betik arayüzler mevcuttur?

W3C tarafından geliştirilen en temel scripting arabirimi olan DOM , programlar ve scriptler dinamik erişim ve belgelerin içeriği, yapısı ve stili güncelleştirmek için izin Belge Nesnesi Modeli. DOM özellikleri DHTML çekirdeğini oluşturur.

Kullanıcı tarafından ve betikleri tarafından DOM kullanarak içerik Değişiklikler tetikleyen olayları geliştiricilerin zengin kullanıcı arayüzleri oluşturmak için yararlanabilirler.

Daha çok sayıda ileri arabirimleri örneğin, standardize edilmiş edilmektedir:

  • XMLHttpRequest, yeni bir belge, AJAX temel bir bileşeni yüklemeden Web’den ek içerik yüklemek mümkün kılar
  • Geolocation API tarayıcı tabanlı uygulamalar için kullanılabilir kullanıcının geçerli konumu, yapar
  • Birçok API’ler yerel dosya sistemi ve sorunsuz depolama ile Web uygulamalarının entegrasyonunu yapmak.

WAI ARIA bu ek etkileşim cihazları ve engellilerin bağımsız kullanılabilir kalmasını sağlamak için mekanizmalar sunmaktadır. Dikkat edilecek diğer noktalar gelişimi için geçerli mobil cihazlar için Web uygulamaları .

Betik Ötesinde

Betik zamanla, yeni kullanıcı etkileşimi ile daha bu eklemeler yarar bir dizi yeni arayüzler ve deney geliştirmek için büyük bir fırsat sunarken bildirimsel örneğin, bunun yerine her geliştirici sağlar re-implement bir takvim arayüzü sahip; yaklaşımı Bir kullanıcı giriş türü tanımlayan bir tarih almak için ( <input type='date' /> ) o otomatik zaman ve hata bir sürü kaydeder ve daha fazla yenilik için bir zemin oluşturur yapar.

Yoluyla sunulan bildirimsel arabirimleri kümesi ötesinde HTML , çeşitli teknolojiler bu hale getirmek için geliştirilmiştir Bildirime Web Uygulamaları mümkündür.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri