Google’da bir tıkla 2 bin 414 km

Google'da bir tıkla 2 bin 414 km
Google’da bir tıkla 2 bin 414 km

Google’da bir tıkla 2 bin 414 km

Daha Fazlası


1 46

‘Google Arama &sorguları&seyahati’ nasıl gerçekleşiyor?

Dünyadaki çoğu kullanıcının internetteki ilk sayfası haline gelen Google’da saliselik zaman süresine kadar 2 bin 414 kilometre yola çıkıyoruz.

GOOGLE’ın baş mühendislerinden Ben Gomes, Google’ın Android 4.1 Jeally Bean, Nexus 7 ve Nexus Q gibi yeni teknolojik  ürün ve hizmetlerinin tanıtıldığı San Francisco’daki Google I/O vitrininde,Türk gazetecilerle internet devinin arama teknolojisi hakkındaki yeni  güncel olan bilgileri paylaştı.

Gomes’in sunupta paylaştığı !Bir Arama Sorgusunun Seyahati! adını verdiği infografiğe göre, Google, arama çubuğuna yazılmaya başlanan cümlenin ön görünümünü saniyenin dörtte birini aşmayan bir sürede veriyor. Bu sonucu ortalama 2 bin 414 km +1500 mil+ mesafedeki veri merkezinden çağıran Google, 2003 yılından bu zamana 450 milyar tekil aramaya cevap vermiş. Günde milyarlarca sorgu yapan Google’da günlük aramaların yüzde 16’sını ilk kez yapılan sorgular oluşturuyor. Peki bu arama süreci nasıl gerçekleşebiliyor?

Google’da bir tıkla 2 bin 414 km

ROBOTLAR  TABAN VERİLERİ TOPLUYOR

İndeksleme dediğimiz  bir yöntemle, dünya çoğunluğunda  internet sitelerin’de taramalar yapılıyor  ve bu  şekilde  hafızaya alınıyor. Daha sonra’da bu sitelere belli aralıklarla (robot yazılım) gönderiliyor. Bu robot yazılımlar  söz konusu sitedeyeni güncellemeler varsa bunları kendi veri tabanına kaydediyor. Biz’ler  bir arama yaptığımız zaman, Google çeşitli yazılımlarla yaptığımız sorguyu karşılaştırıp indekslediği sitelerden çekerek, bu sonuçları gösteriyor.

Şimdiye  kadar 100 milyon gigabyte’ın üzerinde indekleme kaydı yapan  Google, bunun için şu ana kadar bilgisayarda 1 milyon saatin üzerinde iş çalışma gerçekleştirmiş. Google’ın arama çubuğuna aratılmak istenilen cümle yazılırken, (Google) kullanıcının önüne çoklu  alternatifler sunuyor. Google’ın bu (akıllı arama sistemi) özelliğine (Google Acil) adı veriliyor. Google’daki arama sonuçları bizlere  geri dönmeden önce ortalama 2 bin 414 km mesafe kat ediyor. Google’nın dünya genel çapındaki 11 adet olan veri merkezlerine olan mefsafesine  göre değişen bu mesafede, yapılan arama sorgusu ışık hızına yakın bir hızlayol alıyor.

Google Chrome 310 Milyona Ulaştı

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri