İnternetten Dosya İndirene Hapis Cezası

Teknoloji Ülkesi Japonya’da yeni yapılan yasal düzenlemeye göre, telif hakkını ihlal ederek   internet ortamı üzerinden dosya indirenler 2 yıl hapis ve üstelik 2 milyon yen buda yaklaşık 46 bin lira para cezasına çarptırılıcak.Yeni düzenleme, Japon müzik endüstrisinin çabalarının sonucu ortaya çıktı.

Düzenlemeyi eleştirenler, esas hedefin kullanıcıların telif yasalarıyla korunan materyallere ulaşmasını engellemek olması gerektiği görüşünde.

Bu materyalleri internete yükleyerek indirmeye açmanın cezası 10 yıl hapis ve 10 milyon yene kadar çıkabiliyor. Satış sayılarına göre, Japonya’daki müzik piyasası, ABD’dekinin ardından dünya ikincisi.
2010 yılı verilerine göre 4,36 milyar müzik ve video dosyası internet üzerinden indirilirken, bunların sadece yaklaşık 440 milyonu yasal olarak satın alındı.

Bu yönde Yeni düzenleme Haziran ayında parlamentodan geçirildi.

O günlerde uluslararası ‘Sanal eylem’ hareketi Anonymous, Maliye Bakanlığı’nın, Yüksek Mahkeme’nin ve siyasi partilerin internet sitelerini çökertmişti.

HUKUKÇULAR İSE CEZALARI AĞIR BULUYOR

Daha Fazlası


1 85

Japon baroları ise cezaların ağır olduğu görüşünde.Baroların ortak açıklamasında şöyle deniliyor: “Kişisel eylemlere cezai yaptırımlar getirmek çok dikkatlice yapılmalı ve bireylerin yasadışı dosya indirmeleri nedeniyle oluşan mal zararı oldukça cüzidir.”

Ancak Japonya’dakine benzer düzenlemeler son yıllarda birçok ülkede görülüyor.

İndirme siteleri yavaş yavaş kapanmaya başladı.ABD’de Megaupload, Ukrayna’da Demonoid siteleri kapatılırken, İngiltere’de video bağlantıları sunan Surfthechannel sitesinin sahibi hapse atıldı.

Fransa’da ise internetteki eylemleri nedeniyle üç kere uyarı alanlar daha sonra para cezasına çarptırılabiliyor.

Diğer yandan, ABD’de internet korsanlığını önlemek adına getirilmek istenen sert düzenlemeler, binlerce sitenin katıldığı ‘ekran karartma’ protestosu sonrası geri çekildi.

Avrupa Parlamentosu da, sahteciliğin engellenmesini öngören yasadaki maddeleri reddetti.İnternetten Dosya İndirene Hapis Cezası ilerleyen aylarda bunun nasıl bir sonuç ortaya çıkartacağını hep birlikte görücez

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri