Böbrek yetmezliğinin belirtileri

Daha Fazlası


1 46

Böbrek yetmezliğinin belirtileri

Böbrek yetmezliği yaşayan hasta sayısı her geçen gün artmaya başlarken Sağlık Bakanlığı yürüttüğü kampanyalar ile hastalık ile ilgili bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.

Böbrek yetmezliğinin belirtileri ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında hastalığın erken dönem tanısı için gerekli alt yapının oluşturulması sağlanırken ülkemizde diyalize giren hasta sayısı her geçen gün artmayı sürdürüyor. Böbrek yetmezliğinin belirtileri kronik böbrek yetmezliği belirtileri ve akut böbrek yetmezliği belirtileri olarak ikiye ayrılırken kronik böbrek yetmezliği belirtileri arasında ilk sırada aşırı su içme isteği yer alıyor.

Ayrıca gece sık idrara çıkma isteği duyulması, uykusuzluk, çok sık uzun süreli hıçkırık yaşanması, baş ağrısı, ağızda sürekli olarak kötü bir tat hissi oluşması ve ilerleyen evrelerde mide bulantısı, kusma ile bilinç kaybı yaşanması da kronik böbrek yetmezliği belirtileri arasında yer almaktadır. Kronik böbrek yetmezliği zaman içerisinde yavaş yavaş oluştuğu için hastalık erken evrede belirti vermemekte ve zaman içerisinde ilerlemektedir. Bu nedenle kronik böbrek yetmezliği tedavisi sadece organ nakli ile mümkün olmaktadır. Organ nakli gerçekleşinceye kadar hastalar hayatlarını sürdürmek amacı ile diyaliz adı verilen özel cihazlar ile geçici olarak tedavi edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri