Böbrek yetmezliğinde beslenme

Daha Fazlası


1 46

Böbrek yetmezliğinde beslenme

Böbrek yetmezliğinde beslenme son derece önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı böbreklere sahip insanlarda besin yolu ile vücuda alınan zararlı maddeler böbrekler tarafından süzülmekte ve idrar ile vücut dışına atılmaktadır. Ancak böbrek yetmezliği yaşayan hastaların bu imkanları bulunmadığı için sağlık açısından zararlı bulunan maddelerin tüketimi mutlaka sınırlandırılmalıdır.

Böbrek yetmezliği tedavisi gören hastalara doktorları gereken günlük beslenme listesini vermektedir. Her böbrek yetmezliği ile mücadele eden kişinin beslenme listesi farklıdır. Böbrek yetmezliği diyeti mutlaka hastaların kan ve idrar sonuçlarına bakılarak belirlenmelidir. Kan ve idrar değerleri incelenen hastalara uygun beslenme listesi hazırlanır.

Örneğin bazı böbrek yetmezliği hastalarının tuz kullanımı kesinlikle yasaklanırken bazı hastaların tuz kullanması önerilmektedir. Böbrek yetmezliğinde diyet tedavinin başarısı açısından gerekirken diyetin sınırları mutlaka ilgili sonuçları inceleyen diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır. Böbrek yetmezliğinden beslenme şekli de mutlaka değiştirilmeli ve sağlıklı beslenme yöntemleri benimsenerek hayat tarzı haline getirilmelidir. Böbrek yetmezliğinde beslenme konusunda gereken hassasiyet gösterilmediği takdirde diyaliz seanslarının aralıkları azalacak ve yaşam standardı düşecektir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri