Böbrek yetmezliği tedavisi

Daha Fazlası


1 46

Böbrek yetmezliği tedavisi

Böbrek yetmezliği tedavisi hastanın tam olarak sağlığına kavuşması amaçlanıyorsa sadece böbrek nakli ile mümkün olmaktadır.

Ülkemizde organ bağışı yapan kişilerin sayılarının azlığına bağlı olarak kadavradan organ nakli yapılan kişi sayısı da ne yazık ki çok düşüktür. Böbrek yetmezliği tedavisi için böbrek nakli olmak isteyen kişilere genelde birinci dereceden yakın akrabaları tarafından bağışlanan böbrekllen nakledilmekte ve hastalar sağlıklarına kavuşmaktadırlar.

Böbrek yetmezliği tedavisi için böbrek nakli sırası bekleyen kişilerin sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri amacı ile diyaliz adı verilen özel bir cihaz geliştirilmiştir. Diyaliz cihazı yapay böbrek görevi üstlenmekte ve hastaların kanlarını temizleyerek yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olmaktadır. Diyalize giren hastalar beslenmelerine dikkat ettikleri takdirde bir sonraki seansa kadar sorunsuz olarak günlük yaşamlarını sürdürebilmektedir. Bu nedenle diyalize giren hastalarda beslenme konusunda dikkatli olunması ve mutlaka verilen beslenme listesine sadık kalınması gerekir. Böbrek yetmezliği böbreği oluşturan hücrelerin ölmesi sonucu oluştuğu için organ nakli haricinde hastalığın ilaç tedavisi gibi başka tedavi yöntemleri bulunmamaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri