NFC Teknolojisi artık yön belirleyecek

Daha Fazlası


1 158

NFC Teknolojisi

Yakın bir araştırma sonucunda Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, mobil dünyanın dönüş istikametini belirleyecek  Yakın Alan İletişimi NFC teknolojisi olduğunu belirterek, Bu teknoloji, genel olarak yaygınlaşma adına  tüm dünyada henüz başlangıç seviyesinde bulunuyor sözlerini  sarfetti.

Cenk Bayrakdar, yaptığı açıklamayla, NFC’nin bugün ve ilerdeki yeni çağın ödeme ve alışveriş alışkanlıklarını, teknoloji sayesinde yeniden şekillendirme imkanı sunduğunu belirterek, artık cüzdan taşıma ihtiyacını ortadan kaldırma potansiyeline sahip NFC teknolojisiyle bir etkinlik biletini posterdeki etiketi cep telefonuna okutarak satın almak, konsere, maça, sinemaya yalnızca cep telefonu taşıyarak girmek, otobüs, metro, tren gibi toplu ulaşım araçlarında ücret ödeyebilmek, cep telefonunu kimlik kartı olarak kullanabilmek, giriş-çıkış için izin gerektiren yerlerde ya da turnike geçişlerinde cep telefonunun kullanabilmesinin mümkün olacağını kaydetti.

Cenk Bayrakdar, şunları söyledi:

‘Cep-T Cüzdan’ adlı platformu geliştirdik. Turkcell Cep-T Cüzdan, alışveriş, toplu ulaşım, bina girişi ve daha birçok farklı amaçla kullanılabiliyor. Cüzdanımızda taşıdığımız plastik kartlara olan ihtiyacı ortadan kaldıran, kullanıcıların tüm bu servis ve hizmetlerden cep telefonları üzerinden, mobil olarak faydalanmalarını sağlıyor.

Bugünkü NFC teknolojisi sayesinde Cep-T Cüzdan üzerinden temassız otoyol ödeme sistemini de hayata geçirdiklerini anlatan  Cenk Bayrakdar, Ulaşım teknolojileri alanında yeni bir çığır açan, Bank Asya iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz bu çözüm sayesinde artık köprü ve otoyol gişelerinde Kartlı Geçiş Sistemi KGS kartlarına gerek duyulmadan cep telefonu ile temassız geçiş yapılabiliyor

İlk etapta Turkcell T11 marka akıllı telefona özel olan bu uygulamanın, dünyanın ilk standart SİM bazlı NFC’li otoyol ödeme sistemi olma özelliği taşıdığını belirten Bayrakdar, NFC uyumlu akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla bu teknolojinin kullanım alanlarının da giderek genişleyeceğini ifade etti.

 

Tüketici hazırlığı, çevresel faktörler, finansal servisler, altyapı, mobil iş kümeleri ve regülasyon gibi parametreler bu anlamda belirleyici kabul ediliyor. Türkiye’de, gerek sunduğumuz teknolojik altyapı gerekse bankalarla kurduğumuz iş birlikleri ve iş modeli itibarıyla dünyanın pek çok ülkesine yakınen  oldukça avantajlı konumdayız.

Cenk Bayrakdar Cep telefonlarının NFC özelliğini kullanarak NFC uyumlu etiketler ile geliştirilecek uygulamalar üzerinde de çalışmalarımız olacak dedi.

Hem bugüne dek bankacılık sisteminden faydalanamayanlara hem de finansal kapsama dahil olan ancak sistemi günün ölçütlerine göre yeterince verimli kullanamayanlara mobilitenin avantajını yaşatmayı hedefliyoruz. Ulaşım, on-line oyun ve e-ticaret gibi alanlarda mobil ödemenin yaygınlaşmasını sağlayıp kayıtlı ekonomiye geçişe destek oluyor, hızlı, pratik ve güvenli ödeme hizmeti sunuyoruz.   Cenk Bayrakdar Türkiye’de mobil finans alanında öncü uygulamalarda öncülük olarak ilk adımı atmaya devam edeceğiz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri