Katarakt nedir?

Daha Fazlası


1 46

Katarakt nedir?

Katarakt  ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir göz hastalığı olmakla beraber bazı nedenlere bağlı olarak bebeklerde ve gençlerde de görülebilmektedir. Peki “katarakt nedir?” ve “katarakt neden olur?”

Katarakt görme işleminin meydana geldiği göz merceğinde meydana gelen yapısal bozukluklar nedeni ile meydana gelen göz hastalığıdır. Katarakt daha çok yaşlılığa bağlı olarak meydana çıkar. Yaşlanma ile beraber göz merceği saydam yapısını yitirir ve katarakt oluşumu başlar. Ancak katarakt nedenleri arasında şeker hastalığı, göze alınan sert darbeler ve bazı genetik yatkınlıklarda yer almaktadır. Katarakt ameliyatı ile katarakt hastalığı kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Bebeklerde katarakt ise daha çok gebelik döneminde kullanılan ilaçların yan etkilerine ya da doğum anında meydana gelen olaylara bağlı olarak görülmektedir. Bebeklerde katarakt tedavisi tamami ile takip eden göz doktorunun vereceğe karara göre planlanmalı ve aile doktorlarının kararına uymalıdır. Katarakt ameliyatı çok önemli bir ameliyat olup ameliyat esnasında ve sonrasında hijyene çok dikkat edilmeli ve gözün mikrop kapması mutlak suretle engellenmelidir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri