internet Bankacılığı Gerçekten Güvenilirmi?

internet Bankacılığı Gerçekten Güvenilirmi?
internet Bankacılığı Gerçekten Güvenilirmi?
Daha Fazlası


1 85

internet Bankacılığı Gerçekten Güvenilirmi?

İnternet bankacılığı uzun süredir faaliyette olmasına rağmen, insanlar hala uzun uzun banka kuyruklarında beklemeyi tercih ediyor. Bunun en önemli nedeni internete karşı güvensizlik. Hacklenme korkusuyla çoğu insan birkaç tıkla halledebileceği bir iş için saatlerce bankada sıra bekliyor. Güven duygusu, rahatlık duygusunun önüne geçiyor da diyebiliriz.

internet Bankacılığı Gerçekten Güvenilirmi? bu kadar korkmaya gerek olup olmadığına gelecek olursak, bu tamamen kullanıcıya bağlı bir durum. Sağlam bir virüs programınız varsa ve bankanın güvenlik yönlendirmelerini tam olarak uyguluyorsanız, internet bankacılığını kullanmaktan korkmak için hiçbir nedeniniz yok.

Hırsızlar bilgisayarınıza virüs göndererek kişisel bilgilerinize ulaşabilir bunun için virüs programınızı seçerken dikkatli olmalısınız. Mail yoluyla kişisel bilgileriniz istendiğinde kesinlikle bu tür maillere itibar etmemelisiniz. Cevap vermek bir yana bu mailleri açmak bile sakıncalı olabilir. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, kişisel bilgileriniz bilgisayarınızda kayıtlıysa veya internet şubeniz bilgisayarda açık durumdaysa, mümkün olduğu kadar; gönderenini tanımadığınız mailleri açmamak, alınabilecek en güzel önlemlerden biri. Sosyal ağlarda ve maillerde kredi kartı şifrenizi, T.C kimlik numaranızı ve banka hesabınıza ulaşılacak kişisel bilgilerinizi yazmamak da güzel bir önlem olabilir. Yabancı birine ait veya virüs bulunduğundan şüphe ettiğiniz bir bilgisayardan da kesinlikle internet şubenize giriş yapmamalısınız.

Bütün bu güvenlik koşullarına dikkat edildiği takdirde, internet bankacılığının getirdiği kolaylıklardan gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz. Hesabınızdan başka bir hesaba havale yapmak, fatura yatırmak, kredi kartıyla yapılabilecek bütün işlemler günümüzde internet bankacılığı ile yapılabilir durumda. Ödemelerinizi yapmak için saatlerce sıra beklemektense birkaç basit güvenlik uyarısına dikkat etmek size zaman bakımından büyük kazanç sağlayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri