Facebook Neden Çöküşe Geçti

Facebook Neden Çöküşe Geçti
Facebook Neden Çöküşe Geçti

Facebook Neden Çöküşe Geçti

Kullanıcı sayısı bakımından diğer sosyal ağlardan önde olan Facebook, her geçen gün kullanıcılarını kaybediyor. Hesaplarını kapatmayan büyük bir çoğunluk ise profiline neredeyse hiç girmiyor. Facebook‘un kullanıcı ve aktif kullanıcı sayısındaki bu düşüşün nedenlerine bakacak olursak en başta karşımıza Twitter çıkıyor. İkinci bir seçenek olduğunda birinciyi bırakmak çok daha kolay olduğu için Facebook‘taki sorunların üst üste gelmesiyle çoğu kullanıcı da Twitter’a geçiş yaptı.

Daha Fazlası


1 35

Facebook Neden Çöküşe Geçti

Facebook‘ta sorun olarak görülen şeylerin başında güvenlik problemi geliyor. Reklamların fazlalığı ve kullanıcı hesaplarına hızla virüs bulaşması, çoğu kullanıcıyı Facebook‘tan soğutan nedenlerin başında geliyor. Bir diğer konuysa günümüzde hemen hemen herkesin birer Facebook hesabının olması. Facebook hesaplarının çoğalmasıyla ailelerinin de Facebook‘ta bulunmasından rahatsız olan gençler, henüz herkes tarafından keşfedilmemiş olan ağlara geçiş yapıyor. Yazdıklarını tanıdığı ve arkadaş olduğu insanların dışındakilerin de görmesini isteyenler de Facebook‘u hızla terk etmekte. Facebook bu soruna çözüm olarak abone olma seçeneğini geliştirse de birçok kullanıcısını geri getiremedi. Birçok insan ilkokul arkadaşlarından bıktı ve yazdıklarını tanımadığı insanlarla da paylaşmayı tercih etti.

Bir yandan en büyük rakibi olan Twitter’ in ünlüler ve markalarla yaptığı çalışmalar sonucu kullanıcı sayısını hızla artırması ve sitede reklam linklerine yer vermemesi, bir yandan da Facebook’ta ortaya çıkan bu sorunlar Facebook’un hızla önemini yitirmesine yol açtı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri