Çocuklarda İNTERNET Kullanımını Zararlımı

Çocuklarda İNTERNET Kullanımını Zararlımı
Çocuklarda İNTERNET Kullanımını Zararlımı

Çocuklarda İNTERNET Kullanımını Zararlımı

Araştırmalara göre, günümüzde internet kullanıcılarının yaşı 6’ya kadar düşmüş durumda. Büyüklerin bir kısmı bu durumdan şikâyet ederken, çoğunluğu ise çocukları internet kullanımına teşvik ediyor. Özellikle aileler, yaramazlık yapmasın düşüncesiyle çocuklarını bilgisayar başında oynanan oyunlara yönlendiriyor. Son dönemde okullarda da internetten yapılacak ödevlerin verilmesi, çocukların neredeyse tüm günlerini bilgisayar başında geçirmelerine neden oluyor. Bütün gününü bilgisayar başında geçiren normal bir insan düşünebiliyor musunuz? Büyükler için bile pek çok tehlikenin bulunduğu bu sanal dünyanın, çocuklar tarafından bu kadar kontrolsüz kullanılabilmesi elbette ki zararlı. İnternete filtre koymak çözüm olabileceği gibi, tamamen kendinizi kandırmak da olabilir. Devlet tarafından yasaklanan sitelere bile rahatlıkla ulaşılabilen bir zamanda 10 yaşında bir çocuğu bilgisayar başında oturtmak aslında büyük risk.

Daha Fazlası


1 85

Çocuklarda İNTERNET Kullanımını Zararlımı

Oyun oynamanın ne zararı olabilir ki, diye düşünmek doğru değil. Sadece çocuğu yalnızlığa ve içine kapanmaya itmesi bile büyük bir zararken; oyun arkadaşlığıyla başlayan sohbetlerde 10 yaşındaki bir çocuk, belki de kendi yaşında bir çocukla konuştuğunu zannederken hiç muhatap olmaması gereken insanlarla konuşuyor olabilir. Bu belki 50 yaşında bir pedofili hastası, belki de adres veya kredi kartı bilgilerinize ulaşmaya çalışan bir hırsız olabilir. İyiyle kötüyü ayırt edemeyecek durumda olan bir çocuğun böyle olaylara maruz kalması ise psikolojik olarak kalıcı hasarlara neden olur.

Peki, bunu önlemek mümkün mü? Birkaç önlem almak iç rahatlatsa da öncelikle çocuklar, iyiyi kötüyü bilen bireyler olana kadar tek başına bilgisayar kullanmamalı. İnternet üzerinden birileriyle oynanan oyunlar yerine, cd oyunları tercih edilmeli. Bu oyunlar tüm gün değil, belirli saatlerde oynanmalı. Özellikle de kişisel bilgilerinizin güvenliği ve virüsler sebebiyle çocuklar bilgisayar başında yalnız bırakılmamalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri