Türkiye’deki her 5 internet kullanıcısından 1′i internetten alışveriş yapıyor

 

Türkiye’deki her 5 internet kullanıcısından 1′i internetten alışveriş yapıyor
Daha Fazlası


1 85

Türkiye’deki her 5 internet kullanıcısından 1′i internetten alışveriş yapıyor

Türk istatistikler kurumu (TUİK) Türkiyede internet kullanıcıların nekadar internete eğilimli olduklarını araştırdı.Sonuçlarını yayınladı,Türkiyede’ki evlerin hemen hemen yarısında internete bağlanıldığı varılan sonuçların alt başlıklarında Türkiyede e-ticaret sektörüne ait verilerde bulunmakta.

TUİK’in hazırladığı Hane halkı bilişim teknolojileri araştırmasın’da paylaşmak istediğimiz ilk veri Türkiyede’ki e-ticaret kullanım oranı.TUİK’in araştırmasına göre Türkiyedeki e-ticaret kullanım oranı baya bir geliştiği ve bu oranın 21.8′i internetten alışverişlerini yapıyor.Yani burada’ki rakam türkiyedeki internet kullanıcıları’nın 5 te 1 ne  denk geliyor.Geçen yıldaki kullanıcıların 18.6‘nın internet üzerinden alış veriş yaptığı araştırma sonuclarında yer alıyor.

Ama alış veriş kategorisine göre bunu değerlendirdiğimizde,giyim ve spor malzemeleri özellikle ön planda yerini alıyor.TUİK verilerine göre 2011 yılı Nisan ayı ile 2012 Mart ayı arası döneminde Türkiyede internette alışveriş yapan kullanıcıların,yüzde 44 giyim ve spor malzemesi,yüzde 25,5 elektronik ürün,yüzde 21,2 si ev eşyası yüzde 18,3 gıda maddesi,yüzde 17,4 seyahat ürünü, ve yüzde 15,6 sı kitap,dergi gibi buna benzer yazılı içerikleri satın alıyor.

İnternette alış veriş yapan kullanıcıların yüzde 9’u Sorun yaşamakta

Türkiyede’ki  internet kullanıcıların e-ticarete, karşı en büyük korkuların’dan biride sorun yaşamak.TUİK’in araştırmasına göre internette’n alış veriş yapan türkiyedeki kullanıcıların, yüzde 9’u sorun yaşamış.Karşılaşılan sorunların en başında ise ürünlerin bozuk veya hasarlı gelişi.

Şimdi gelelim Türkiyedeki internet kullanıcılarını demografisine.Türkiyedeki çoğunlugun yüzde 47,2‘si evlerinden internet erişimine sahip.TUİK verilerine göre bu rakam geçen sene aynı dönemde yüzde 42,9‘du. Yüzde 5 ‘lik büyüme söz konusu.Evden internet bağlantısı olmayan evlerin yüzde 27,6‘sı internet kullanımına’da ihtiyaç duymuyor.

tuik-internet-kullanımı-raporu

Araştırmalar’da internet bağlantı oranlarıda birlikte veriliyor.TUİK’e göre 2012 nisan ayında evlerin genelinde yüzde 43.2‘si internete geniş bant ile bağlantı yaptı.ADSL bağlantısı doğal olarak.Türkiyede’ki en çok tercih edilen bağlantı türünün başında geliyor.Yüzde 66,4 oranla,internet kullanan evlerin arasında,en çok kullanılan bağlantının ADSL olarak araştırmalarda yer almaktadır.3 G bağlantısıyla internet kullanan evlerin yüzde 29,5‘ine denk gelmektedir.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri