Rahim kanserinde kemoterapi

Rahim kanserinde kemoterapi
Rahim kanserinde kemoterapi

Rahim kanserinde kemoterapi

Rahim kanserinde kemoterapi tedavisi yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Rahim kanserinde kemoterapi hem tamamlayıcı tedavi olarak hemde ilerleyen evrelerde kanserli hücrelerin baskılanması amacı ile kullanılmaktadır.

Daha Fazlası


1 46

Rahim kanseri tanı konulduğu evre içerisinde tedavi edilir. Erken dönemde tanı konulan rahim kanseri hastalarında sadece rahim kanseri ameliyatı uygulanarak rahmin alınması bile yeterli olabilirken evreler ilerledikçe rahim kanseri ameliyatı yetersiz kalabilir. Ameliyat sonrası kanserli dokuların tamamen temizlenememesi ya da ameliyatın başarısını artırabilmek adına rahim kanserinde kemoterapi tedavisi de tedavi sürecine dahil edilebilir.

İleri evre rahim kanseri tedavisinde ise radyoterapi ve kemoterapi uygulanarak hastalığın kontrol altına alınması gerekir.Rahim kanserinde kemoterapi uygulanarak rahim kanserinin yayılımı önlenirken ayrıca kanserli hücrelerin hızlarının yavaşlaması ile beraber tekrar hastanın ameliyat şansı sağlanmış olur. Tüm bunların yanı sıra rahim kanserinde kemoterapi uygulaması iyileşme imkanı bulunmayan hastaların yaşam sürelerini ve yaşam kalitelerini artırmak amacı ile de uygulanmaktadır. Kemoterapi yan etkileri ve zararları ile ilgili olarak yapılan araştırmalar günümüzde büyük tartışmaların yaşanmasına neden olsa da halen en etkili kanser tedavisi yöntemleri arasında kemoterapi ilk sıralarda yer almaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri