Rahim kanseri

Rahim kanseri
Rahim kanseri

Rahim kanseri

Rahim kanseri en yaygın görülen jinekolojik kanser türüdür. Son derece yaygın görülen bir kanser türü olmasına rağmen rahim kanseri ölüm oranı son derece düşüktür. Bunun en önemli nedeni rahim kanseri belirtilerinin çok erken dönemde ortaya çıkmasıdır.

Daha Fazlası


1 46

Rahim kanseri belirtileri menopoz öncesi belirtiler ve menopoz sonrası belirtiler olarak ikiye ayrılır. Menopoz öncesi rahim kanseri belirtileri arasında iki adet dönemi arasında görülen kanamalar ile normalden çok daha uzun süren adet kanamalarıdır. Rahim kanseri olan kişilerde adet kanaması daha uzun sürerken ayrıca çok daha yoğun gerçekleşmektedir. Menopoz sonrası her türlü kanama ise lekelenme olsa dahi rahim kanseri belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Rahim kanseri

Ara kanamalar farklı pek çok nedenden dolayı meydana gelebileceği gibi aynı zamanda akla hemen rahim kanserini getirmelidir. Rahim kanseri yapılan rahim kanseri ameliyatı ile çok kısa sürede ve kolay şekilde tedavi edilmektedir. Genelde rahim alınarak kanser vücuttan uzaklaştırılırken anne olmak isteyen bayanlarda önerilmemekle beraber rahim alınmadan da tedavi denenebilir. Rahim kanseri görülme sıklığı yaşla beraber arttığı için mutlaka 40 yaş ve üzeri kadınların yıllık kontrollerden geçilmesi önerilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri