Rahim kanseri tedavisi

Rahim kanseri tedavisi
Rahim kanseri tedavisi

Rahim kanseri tedavisi

Rahim kanseri tedavisi için ilk uygulanan yöntem cerrahi müdahaledir. Rahim kanseri tedavi yöntemleri arasında cerrahi müdahalenin yanı sıra ayrıca radyoterapi ve kemoterapi de yer almaktadır.

Daha Fazlası


1 46

Rahim kanseri tedavisi planlanırken hastanın kişisel durumu ve kanserin tanı konulduğu evre göz önüne alınır. Örneğin hasta henüz doğum yapmadıysa ve bebek sahibi olmak istiyorsa rahim alınmadan tedavi yapılıp yapılamayacağı değerlendirilir. Ancak rahim kanseri evresi ilerlediyse ve kanserin rahim dışına yayılım gösterme riski bulunuyorsa hastaya tedavinin zorunluluğu anlatılarak rahim kanseri tedavisi için cerrahi müdahale esnasında rahmin alınması önerilmelidir.

Rahim kanseri tedavisi için kanserin rahim dışına yayılım gösterdiği evrelerde rahmin alınması için cerrahi müdahale yapmaktansa radyoterapi uygulanarak kanserin tekrar rahmin içerisine hapsedilmesi gerekir. Eğer tedavi başarılı olursa ve kanser tekrar rahim içerisine çekilebilirse rahim kanseri tedavisi için cerrahi müdahale aşamasına geri dönüş yapılır.

Rahim kanseri tedavisi

Rahim kanseri tedavisi aşamasında rahmin alınmasının yanı sıra ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda yumurtalıkların alınması da söz konusu olabilir.         Rahim kanseri tedavisi tamamlandıktan sonra da hasta sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri