Rahim ağzı kanseri tedavisi

Rahim ağzı kanseri tedavisi

Rahim ağzı kanseri tedavisi diğer kanser türlerine göre çok daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Rahim ağzı kanserinin yakalandığı evreye bağlı olarak genelde rahim ağzı kanseri tedavisi için cerrahi müdahale tercih edilmektedir.

Daha Fazlası


1 46

Eğer rahim ağzı kanseri ilerlememişse sadece rahim ağzı bölgesi ameliyatla çıkarılırken ilerleyen evrlerede rahim ağzı ile beraber rahmin alınması, yumurtalıkların alınması ve karın bölgesi lenf bezlerinin toplanması gibi alternatif rahim ağzı kanseri tedavisi yöntemleri de değerlendirilir.

Rahim ağzı kanseri tedavisi için en önemli kriter kanserin yayılım hızı ve aşamasıdır. Eğer rahim ağzı kanseri çok ilerlemiş durumdaysa hasta rahim ağzı kanseri ameliyatı yapılmadan kanserli kitlenin belirli bir alana hapsedilmesi için kemoterapi ve radyoterapi gibi alternatif tedavi yöntemlerine yönlendirilir.

Rahim ağzı kanseri tedavisi için sırası ile cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinden biri yada bunların birkaçı aynı anda da uygulanabilir.

Rahim ağzı kanseri tedavisi

Radyoterapi alan rahim ağzı kanseri hastalarının bağırsak bozukluğu yaşamaması için önlem alması şarttır. Rahim ağzı kanseri dünya genelinde son derece yaygın görülen bir kanser türü olmakla beraber aktif cinsel yaşamı olsun yada olmasın tüm bayanların yılda en az bir kere smear testi yaptırması rahim ağzı kanseri tedavisi için erken tanı imkanı sağladığı için önerilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri