Rahim ağzı kanseri nedenleri

Rahim ağzı kanseri nedenleri

Rahim ağzı kanseri nedenleri arasında ilk sırada çok eşli bir cinsel yaşam sürülmesi yer alır. Bunun sebebi rahim ağzı kanserinin HPV adı verilen bir virüs bulaşması sonucu oluşmasıdır. Cinsel partneriniz bu virüsü taşıyan bir kadın ile beraber olursa taşıyıcı konumuna düşer ve korunmasız olarak ilişkiye girmeniz halinde HPV virüsünü dolayısı ile rahim ağzı kanseri hastalığını size bulaştırmış olur.

Daha Fazlası


1 46

Rahim ağzı kanseri nedenleri arasında ikinci sırayı ilk cinsel deneyimin 20 yaşından önce yaşanması almaktadır. Rahim ağzı kanseri nedenleri arasında ciddi bir neden olarak bunların yanı sıra sigara bağımlılığı da bulunmaktadır. Sigara içen kadınlarda HPV virüsü çok daha hızlı bir biçimde kansere dönüşürken aynı zamanda kanserli hücrelerin yayılım çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Rahim ağzı kanseri nedenleri

Erken cinsel ilişki, çok eşli ilişki yada cinsel partnerin çok eşli bir hayat yaşaması ve sigara içmenin yanı sıra rahim ağzı kanseri nedenleri arasında sık tekrarlayan vajinal enfeksiyon ve alkol tüketimi de yer almaktadır. Rahim ağzı kanseri nedenleri değiştirilebilir kanser nedenleri olmakla beraber bu nedenleri ortadan kaldırarak daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek kişinin kendi elindedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri