Rahim ağzı kanseri belirtileri

Rahim ağzı kanseri belirtileri
Rahim ağzı kanseri belirtileri

 

Daha Fazlası


1 46

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Rahim ağzı kanseri belirtileri hastalığın ilk evrelerinde çok hissedilemez. Bu nedenle düzenli olarak smear testi yaptırmayan kadınlarda hastalığın ilk evrelerinde teşhis edilmesi oldukça zor bir hale gelmektedir.

Rahim ağzı kanseri virüs yolu ile bulaştığı için cinsel olarak aktif olmayan kadınlar ve genç kızlarda risk altındadır. Bu nedenle rahim ağzı kanserinde erken tanıyı kolaylaştırabilmek için düzenli kontrol ve yılda bir kere smear testi yaptırılması gerekmektedir. Rahim ağzı kanseri belirtileri arasında erken dönemde sadece yaşanan vajinal akıntılardır.

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Ancak vajinal akıntılar bir çok kadının dönem dönem yaşadığı basit sorunlar olduğu için bu belirti rahim ağzı kanseri tanısı için çok yetersiz kalmaktadır. Rahim ağzı kanseri hastalığının ilerlemesi ile beraber görülen rahim ağzı kanseri belirtileri de artış göstermeye başlar. Cinsel ilişki esnasında çok ağrı duyulması ve başlayan kanamalar rahim ağzı kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Rahim ağzı kanserinin ilerlemesi ile beraber kanamalarda da artış yaşanır ve bir süre sonra kanamalar sadece yapılan müdahaleler ile durdurulabilir hale gelir. Rahim ağzı kanseri belirtileri hastalık ilerleyince ortaya çıkmaya başladığı için belirtileri beklemeden her yıl hiç bir sağlık şikayetiniz olmasa dahi smear testi yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri