Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri
Rahim ağzı kanseri
Daha Fazlası


1 46

                    Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri vajinal kanserler arasında en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Rahim girişinde bulunan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşur. Rahim ağzı kanseri en kolay tedavi edilen kanser türü olmakla beraber erken tanı konamayan hastaların bir çoğu ne yazık ki hayatını kaybetmektedir.

Rahim ağzı kanseriölüm oranı yüksek olmakla beraber bunun nedeni rahim ağzı kanseri hastalığının ölümcül olması değil, bu hastalığa yakalanan kişilerin genelde son evrede tedaviye başvuruda bulunmasıdır. Rahim ağzı kanseri erken aşamada teşhis edilebilirse yapılan son derece basit bir ameliyat ile hasta kalıcı olarak tedavi edilmektedir.

Rahim ağzı kanseri diğer tüm kanser türlerinden farklı olarak virüs yolu ile bulaşan bir kanser türü olduğu için geliştirilen aşı ile koruyucu etki sağlanmaktadır. Ancak geliştirilen rahim ağzı kanseri aşısı henüz çok yeni bir aşı olduğu için güvenirliği ve koruyuculuğu hakkında halen büyük soru işaretleri bulunmaktadır. Yine de rahim ağzı kanseri hastalığı için uygun yaş aralığında bulunan tüm bayanların ve genç kızların bu aşıyı yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri