Rahim ağzı kanseri aşısı

Daha Fazlası


1 46

    Rahim ağzı kanseri aşısı

Rahim ağzı kanseri aşısı şimdiye kadar geliştirilen tek kanser aşısı çeşididir. Bunun nedeni rahim ağzı kanserinin diğer tüm kanser türlerinden faklı olarak HPV adı verilen bir virüs nedeni ile ortaya çıkmasıdır. Virüse karşı aşı geliştirilebildiği için rahim ağzı kanseri aşısı da başarı ile oluşturulmuştur.

Rahim ağzı kanseri aşısı rahim ağzı kanseri tedavisi için değil rahim ağzı kanserini önlemek için oluşturulmuş bir aşı türüdür. Bu nedenle rahim ağzı kanseri tedavisi gören bir hastaya rahim ağzı kanseri aşısı yapılmasının olumlu yada olumsuz hiç bir etkisi olmayacaktır. Çünkü zaten aşının koruyucu etki gösterdiği HPV virüsü vücuda yerleşmiştir. Rahim ağzı kanseri aşısı 9 yaşından büyük 26 yaşından küçük tüm bayanlara önerilmektedir.

Rahim ağzı kanseri aşısının yan etkileri hakkında çok büyük spekülasyonlar yapılmakla beraber bu spekülasyonların tüm aşı türlerinin ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda da yapıldığı unutulmamalıdır. Özellikle de çok eşli bir cinsel hayat süren tüm kadınların uygun yaş aralığında bulunmaları durumunda koruyucu amaçlı rahim ağzı kanseri aşısı vurdurması önerilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri