Meme kanseri tedavisi

Meme kanseri tedavisi

Meme kanseri tedavisi kanserin yakalandığı evreye bağlı olarak planlanır. Meme kanseri tedavisi için hasta detaylı olarak bilgilendirilmeli, tedavi aşaması ve tedavi sonrası aşamalarda kendisini bekleyen tüm yan etkiler anlatılmalıdır. Böylelikle hastanın meme kanseri tedavisi sonrası depresyona girmesinin önüne geçilmesi amaçlanır.

Daha Fazlası


1 46

Meme kanseri tedavisi En uygun Dönem

Meme kanseri tedavisi için en uygun dönem Evre 1 aşamasıdır. Meme kanseri evreleri arasında ilk sırada yer alan Evre 1 aşamasında  kanserli kitle oluşumu cerrahi müdahale yöntemi ile alınır. Bu aşamada sadece kitlenin alınması yada kitle daha çok küçük ise meme kanseri ameliyatı yapılmadan sadece kemoterapi uygulanarak hastanın tedavi edilmesi amaçlanır.

Meme kanseri tedavisi Ameliyatı

Meme kanseri tedavisi için ilerleyen evrelerde meme kanseri ameliyatı, kemoterapi ve hormon terapisi uygulanması gibi çeşitli yöntemlerde tedavi planlanmasına dahil edilir. Meme kanserinde kemoterapi tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabileceği gibi aynı zamanda ilerleyen meme kanseri evreleri için hastanın yaşam standartını ve yaşam kalitesini artırmak amacı ile destek tedavi olarakta kullanılmaktadır. Meme kanseri tedavisi için doktor ve hasta arasında yakın ilişki ile güven ortamı oluşturulmalı ve hasta her aşamada detaylı olarak bilgilendirilmelidir. Böylelikle meme kanseri tedavisi başarı oranı belirgin oranda artarken hastanın yersiz kaygılara kapılarak tedavinin başarısız olma riski de önlenmiş olur.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri