Meme kanseri nedenleri

Meme kanseri nedenleri

Daha Fazlası


1 46

Meme kanseri nedenleri meme kanserine yakalanan hastalar üzerinde yapılan istatistiksel verilere dayanılarak hazırlanılmıştır. Bu nedenle meme kanseri nedenleri arasında yer alan bazı risk faktörlerini taşıyan kişiler meme kanseri olacak diye bir durum söz konusu olmadığı gibi aynı zamanda bu risk faktörlerinin hiç birini taşımayan kişilerde meme kanserine yakalanabilirler.

Meme kanseri nedenleri

sadece risk grubu içerisinde olan kişilerin yakın takip altına alınmasını sağlamak ve bu risk faktörlerini bilerek korunma önlemlerinin alınmasını sağlamak için oluşturulmuştur. Meme kanseri nedenleri arasında çok erken yaşta adet görmeye başlamak, hiç doğum yapmamak yada geç doğum yapmak, hiç bebek emzirmemek, sigara içmek, alkol kullanmak, aşırı kilolu bir yapıya sahip olmak, genetik faktörler, hormon tamamlayıcı tedavi görülmesi ve yaş faktörü yer almaktadır.

Meme kanseri nedenleri

Meme kanseri nedenleri sıralamasında ilk sırada genetik faktörler yer alır. Birinci dereceden yakın akrabalarınız arasında meme kanserine yakalan kişi bulunması halinde meme kanseri risk faktörünüz artar ve ilk mamografi çekimi için kesinlikle 40 yaşını beklememeniz tavsiye edilir. Yakın akrabalarınız arasında meme kanseri olan kişi sayısı arttıkça meme kanserine yakalanma riskinizde buna paralel olarak artış gösterir. Meme kanseri nedenleri ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı her yıl bir çok etkinlik gerçekleştirme ve ücretsiz tarama testleri hizmeti sunmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri